Čemu se vyhnout

To, co jíte, může významně ovlivnit funkci štítné žlázy a schopnost vašeho těla využívat substituční léčbu hormony štítné žlázy. Z tohoto důvodu je velmi důležité pochopit, kterým potravinám se vyhnout.

V rozporu s populárními dietními radami mohou některé zdánlivě zdravé potraviny nepříznivě ovlivňovat zdraví štítné žlázy. Vezměme si například vlákninu a kávu. I když jsou obecně považované za prospěšné, jejich nadměrná konzumace může narušit funkci štítné žlázy a bránit vstřebávání náhradních hormonů. Proto se u těchto dvou potravin doporučuje umírněnost. 

Existují však i potraviny, které štítné žláze vyloženě škodí. Patří sem například jídla z rychlého občerstvení s obsahem nezdravých tuků, zpracované potraviny s vysokým obsahem sodíku a sladké pochoutky, jako je pečivo a zmrzlina. Škodlivá je také nadměrná konzumace alkoholu.

Pozornost si získaly i sójové výrobky, které mohou mít vliv na zdraví štítné žlázy kvůli obsahu izoflavonů. I když výzkumy nejsou jednoznačné, některé studie naznačují, že sója může narušovat vstřebávání léků na štítnou žlázu. Zelenina, jako je brokolice a zelí, ačkoli je bohatá na živiny, může bránit vstřebávání jódu, který je pro funkci štítné žlázy zásadní.

Pozor na tuky

Lepek, zejména u jedinců s potvrzenou celiakií, může zhoršovat stavy štítné žlázy. Pozornost je potřeba věnovat také tukům ve stravě. Nasycené tuky obsažené ve smažených potravinách, másle a tučném mase mohou narušit vstřebávání a produkci hormonů štítné žlázy. Proto se u osob majících problémy se štítnou žlázou doporučuje snížit konzumaci těchto tuků.

Potraviny, které škodí štítné žlázy: 

Zdroj: Youtube

Kromě toho je zásadní regulovat příjem cukru, protože jeho nadbytek může přispívat k přibývání na váze a zhoršovat příznaky hypotyreózy. Je třeba se také vyhýbat zpracovaným potravinám s vysokým obsahem sodíku, protože příjem sodíku je spojovaný se zvýšeným rizikem krevního tlaku, zejména u jedinců s hypotyreózou.

V neposlední řadě je třeba pečlivě sledovat příjem vlákniny. Vláknina je sice nezbytná pro zdraví trávicího traktu, ale její nadměrná konzumace může narušit vstřebávání léků na štítnou žlázu. Při změnách v jídelníčku, zejména pokud jde o příjem vlákniny, je vhodné poradit se s lékařem, aby byla zajištěná optimální účinnost substituční léčby hormony štítné žlázy.

Optimální funkci štítné žlázy podpoříte vědomým výběrem stravy a vyhýbáním se určitým potravinám nebo jejich omezením. Tím můžeme optimalizovat výsledky své léčby a zlepšit svou celkovou pohodu, přestože se štítnou žlázou máte problémy.

Zdroje: www.health.com, www.baptisthealth.com, www.healthline.com