Konečná cena měsíční prachu sesbíraného Neilem Armstrongem byla vyčíslena na 1,2 milionu dolarů. 

NASA omylem dala do dražby měsíční prach z Apolla 11

Během mise Apollo 11, jež poprvé vyslala člověka na Měsíc, sesbíral Neil Armstrong malé množství měsíčního prachu. 

Došlo k tomu v roce 1969 poté, co astronaut udělal své první kroky po Měsíci. Měsíční prach byl nakonec prodán v aukční síni Bonhams v New Yorku za neuvěřitelných 500 000 dolarů a znamená tak konec strastiplné cesty od jeho příletu na Zemi.

I tak se konečná cena považuje za nízkou, jelikož jde o jediné ověřené vzorky Měsíce, které se na naši planetu dostaly a byly prodány do soukromých rukou. 

Pravost měsíčního prachu pomohl ověřit Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a měsíční vak, v němž byl prach zabalen při letu Apolla 11, byl v roce 2017 prodán za 1,8 milionu dolarů. Ačkoliv byla odhadovaná cena prachu vyčíslena na 1,2 milionu dolarů, prodal se nakonec za cenu o více než polovinu nižší. 

Ještě předtím měl ale měsíční prach zcela jiného majitele. Nancy Lee Carlsonovou, právničku z Chicaga, kterou odjakživa fascinovalo vše spojené s misemi Apollo. 

Žena ho získala „za pusu“. Teď má miliony

Když v únoru 2015 narazila na podivnou látkovou tašku Beta na federálních aukčních stránkách, rozhodla se složit nabídku ve výši 995 dolarů. Tašku vyhrála a uložila ji do skříně v ložnici. Protože tušila, že taška byla použita během jedné z dřívějších misí Apolla, rozhodla se nechat ji prověřit. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Carlsonová poslala tašku do NASA. Sáček testoval Roy Christoffersen, planetární mineralog NASA. Za pomoci lepicí uhlíkové pásky vytáhl z vnitřní podšívky látkového sáčku stopové množství měsíčního prachu, které umístil na šest hliníkových válců. 

Christoffersen sáček dokonce rozřízl, chtěl se ujistit, že z něj dostal veškerý měsíční materiál. Následně vzorek otestoval a zjistil, že je shodný s ostatními vzorky, které byly součástí pohotovostního vaku Apolla 11. 

Po tomto zjištění se Christoffersen rozhodl sáček si ponechat. To však nebylo schváleno zákonnými orgány, a tak musel měsíční prach vrátit jeho původní majitelce. Carlsonová se v roce 2017 rozhodla měsíční prach prodat.

Vydělala hned dvakrát. Prodala totiž vak i obsah sáčku zvlášť. Vak, ve kterém byl měsíční prach umístěn, se prodal za 1,8 milionu dolarů a sám měsíční prach pak za 500 000 dolarů. Žena, která ho koupila za hubičku, na něm nakonec vydělala miliony.

Dodnes není jasné, jak NASA o cenné vzorky přišla.

Zdroje:

www.space.com

www.atlasobscura.com

www.forbes.com