NASA poprvé natočila zvuk "prachového ďábla" na Marsu. Poslechněte si jedinečnou nahrávku

Lenka Bělská | 25. 12. 2022

Vítr je považován za ničivý živel. Způsobuje zvětrávání hornin, erozi, vytrhává stromy z kořenů a odnáší střechy. Zároveň je důležitý pro rozmnožování rostlin a tvorbu krajiny. Právě proto výzkumníci s nadšením pozorují tzv. prachové ďábly, kteří se prohánějí na Marsu.

I přesto, že rudá planeta vypadá na první pohled pustě a trochu nudně, neustále vědce překvapuje tím, co všechno se na ní odehrává. Ať jde o nález podivných skal, tektoniku nebo rotující sloupy prachu poháněné větrem.

Rover našel na Marsu záhadnou podlouhlou podzemní kapsu s tekutinou. Může být útočištěm života
Magazín

Rover našel na Marsu záhadnou podlouhlou podzemní kapsu s tekutinou. Může být útočištěm života

Vypadají zcela obyčejně. Pomáhají ale odhalit, jak se formovala krajina oběžnice a zároveň odpovídají na řadu otázek o historii tělesa a jeho klimatických podmínkách. „Díky větrným vírům se prach dostává do atmosféry Marsu. Ten pak přispívá k pohlcování tepla a podporuje mrazivé počasí,” vysvětluje Mark Lemmon z Texas A&M University v College Station.

Prachový ďábel na Marsu

Prachoví čertíci se totiž neobjevují všude. Vytváří se pouze v místech s nízkým tlakem již tak dost řídké atmosféry. Ke svému vzniku zároveň potřebují dostatečně nahřátý povrch. Tato kombinace způsobí, že vzduch převezme teplo, začne stoupat nahoru a točit se. Tornádo pak zvedá volný prach. 

Tyto víry o délce až 8 kilometrů vytvářejí pozoruhodné obrazce a také strašidelné zvuky. Ty zachytil rover Perseverance pomocí svého palubního mikrofonu SuperCam na konci letošního září. Jde vůbec o první nahrávku prachového ďábla v historii jejich výzkumu.

Po hurikánu se na floridské pláži vynořil záhadný obří objekt? Odhadnete, co se jedná?
Magazín

Po hurikánu se na floridské pláži vynořil záhadný obří objekt? Odhadnete, co se jedná?

„Větrný poryv se blížil k vozítku. Naštěstí jsme měli zapnutý nejen zvuk a kameru, ale také meteorologické senzory,” říká Dr. Naomi Murdoch z Université de Toulouse. „Díky tomu se nám podařilo vír dobře charakterizovat.”

Tornádo na rudé planetě

Vědecký tým zjistil, že ďábel dosahoval výšky nejméně 118 metrů a byl široký 25 metrů. Pohyboval se rychlostí 5 metrů za sekundu. „Když jsme si pustili záznam, slyšeli jsme hluk, pak relativní ticho a pak zase hluk. Tornádo se tak překulilo přesně přes rover,” popisuje Murdoch.

Zdroj: Youtube

Zajímavostí ale je, že oko poryvu bylo i tak dost aktivní. „Je to neobvyklé dokonce i pro Mars. Nejsme si jistí, proč byl prach stále ve středu víru. Možná proto, že se ďábel zatím formoval.”

Zdroj:

www.astro.muni.cz, www.vtm.zive.cz, www.iflscience.com

Tagy Mark Lemmon Mars NASA Texas Université de Toulouse