Nejznámější jeskynní malby pocházejí z jeskyně v Lascaux ve Francii a z Altamiry ve Španělsku, ale naleznete je také v mnoha dalších jeskyních po celé Evropě, například v Itálii, Švýcarsku, Německu a České republice. Tyto malby obvykle zobrazují zvířata, ale také náboženské motivy a scény z každodenního života.

Výzkum jeskynních maleb

Vědci se snaží zjistit, jaké měly tyto malby pro původní tvůrce význam a jakým způsobem byly vytvořeny. Studiem barev a tvarů, které byly použity, můžeme získat nějaké informace o společenské struktuře a náboženských představách těchto kultur. Jeskynní malby z doby ledové tedy představují cenný zdroj informací o životě a kultuře lidí v té době.

Na nejnovější výzkum na toto téma se podívejte zde na pár dní starém videu: Zcela nové video:

Zdroj: Youtube

Jeskyně Lascaux se nachází ve Francii a jsou považovány za jedny z nejznámějších a nejcennějších představitelů jeskynního umění z doby ledové. Byly objeveny v roce 1940 a jsou domovem několika sálů se stovkami jeskynních maleb a kresbami zobrazujícími zvířata, která žily v té době v Evropě, jako jsou například býci, jeleni, medvědi nebo koně. Malby jsou vytvořeny pomocí pigmentů získaných z různých hornin a jsou vynikající kvality.

Jeskyně Altamira se nachází ve Španělsku a jsou známé především pro své kresby zobrazující zvířata, jako jsou například býci, koně a prasata. Tyto kresby jsou vytvořeny pomocí pigmentů a jsou velmi detailní a realistické. Jeskyně Altamira byly objeveny v roce 1879 a od té doby se staly jednou z nejvýznamnějších památek jeskynního umění na světě.

Obě jeskyně jsou v současné době uzavřené pro veřejnost, aby se zabránilo poškození maleb vlivem lidského kontaktu. Místo toho jsou k dispozici kopie jeskyní nebo modely, které návštěvníkům umožňují prohlédnout si jeskyně a jejich malby.

Rozluštění záhadných znaků

Velkou zvláštností je objev amatérského archeologa, který v těchto malbách objevil tzv. proto-písmo. Některé části maleb, zejména záhadné starověké tečky a pruhy, vrtají vědcům hlavou už desítky let. Podobné znaky byly nalezeny na více než 600 vyobrazeních z doby ledové na stěnách jeskyní a přenosných předmětech po celé Evropě.

Ač vědci tušili, že tyto značky vytvořené lovci a sběrači v době ledové obsahují skrytý význam, nebylo možné je rozluštit. Jenže londýnský konzervátor nábytku a amatérský archeolog Ben Bacon strávil zkoumáním jeskynních maleb v Lascaux a Altamiru a na více než 600 dalších místech celé roky.

Podařilo se mu zjistit, jaké tajemství se skrývá za tečkami z doby ledové a výrazným symbolem Y na jeskynních malbách, a přitom našel důkazy o raném písmu, které vzniklo nejméně o 14 000 let dříve, než se dosud předpokládalo. Na toto téma zveřejnil studii publikovanou v časopise Cambridge Archaeological Journal, která odhaluje, že lovci-sběrači v době ledové používali značky k zaznamenávání a sdílení sofistikovaných informací o chování zvířat, a to nejméně před 20 000 lety.

Co tečky, čárky a znak Y znamenají?

Vědci použili k identifikaci značek dnešní porodní cykly ekvivalentních zvířat jako referenční bod. Zjistili, že počet značek v jeskynních malbách, spojených se zvířaty z doby ledové byl záznamem, kdy se zvířata pářila. Znaky odpovídaly lunárnímu kalendáři.

Znak "Y" ve značkách byl vytvořen přidáním rozbíhající se čáry k jiné. Ukázalo se, že znak znamenal "porod". Celkově tedy sekvence zaznamenávají období páření a porodu.

Zároveň tyto znaky odkazují na kalendář než na záznam řeči, proto je nelze označit za "písmo" ve smyslu piktografického a klínového písma. Místo toho je tým označuje za protopísemný systém.

Tento systém předcházel jiným systémům založeným na znacích, o nichž se předpokládá, že vznikly během neolitu na Blízkém východě nejméně o 10 000 let.

Studie je tak prvním výzkumem, který ukazuje, že lovci-sběrači z doby ledové jako první používali systematický kalendář a značky k zaznamenávání informací o významných ekologických událostech. Výzkum a další rozšiřování symbolů i nadále pokračuje.

Zdroje: www.ancientpages.com, www.dailymail.co.uk, news.yahoo.com