Rekonstrukce tváře

Nilssonova pozoruhodná rekonstrukce obličeje vychází z kosterních pozůstatků neolitického jedince, objeveného v blízkosti prehistorického monumentu Stonehenge. Detailní práce Nilssona odhalila nejen vzhled starověkého muže, nabídla také pohled na jeho životní styl a možné souvislosti se záhadným Stonehenge.

Nilsson využil forenzní analýzy a umělecké zručnosti, aby zrekonstruoval obličej tisíce let starého muže. Podrobná analýza kostí a zubů vytvořila detailní obraz včetně struktury kostí, hustoty původního svalstva nebo také stravovacích návyků.

Muž, kterému bylo přibližně 25 až 40 let, byl robustní postavy, měl výraznou bradu a dobře definovanou čelist. Laicky řečeno byl postavou plnou síly a maskulinní energie. 

Cílem sochaře bylo co možná nejdetailněji vytvořit přesnou podobu muže starého 5500 let. Aby zachoval autenticitu, jako základ použil vinylovou kopii původní lebky. Pak tvaroval hlínu podle přesně vyznačených bodů. 

Nejprve vytvořil masitou oblast obličeje, tvaroval každý potřebný detail. Na závěr použil silikonovou kůži, nanesl pigment a vložil vlasy. Výsledkem bylo naprosto realistické zobrazení.

Dostal záchvat smíchu

Po dokončení rekonstrukce prastaré tváře dostal sochař záchvat smíchu. Při pohledu na své dílo zjistil, že tvář muže se až příliš podobá americkému herci Jimu Carreymu. Jak sám později uvedl, jde o podobnost čistě náhodnou.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Nilssonova rekonstrukce obličeje přinesla nejen detailní vizuální reprezentaci, otevřela také pohled do života tohoto jedince. Podrobná analýza zubů odhalila mnohé o jeho pohybu a stravě. Z izotopového složení zubů se zjistilo, že se muž narodil poblíž Walesu a do oblasti Stonehenge se pravděpodobně přestěhoval. 

Tento pohyb nejspíš souvisí s přepravou modrých kamenů, nejstarších kamenů ve Stonehenge a odhaluje možné spojení mezi dvěma různými oblastmi.

Analýza zubů navíc ukázala na stravu bohatou na maso. Muž pohřbený v propracované hrobce tak s velkou pravděpodobností zaujímal významné společenské postavení.

Detailní práce Oscara Nilssona spojila vědu s uměním a vytvořila zcela realistickou tvář muže, který předcházel samotnému Stonehenge. 

Zdroje: www.newscientist.com, www.mirror.co.uk, www.express.co.uk