Položila si ji také profesorka křesťanské a židovské historie na King's College London Joan Taylor. Hledání odpovědi zasvětila několik let. „Základem mého výzkumu bylo nejen studium Bible a odhalení alespoň nějakého náznaku o Ježíšově vzhledu, ale také porovnání archeologických artefaktů popisující podobu Židů v Judeji a Egyptě, již žili ve stejné době,” vysvětluje.

Jelikož se evangelia zmiňují, že Boží syn často navštěvoval své sousedy, historička věří, že vypadal jako většina tehdejších lidí na Blízkém východě. To o něm tvrdil také autor poznámek Židovské starožitnosti Flavius Iosephus. „Byl to muž prostého vzhledu, zralého věku, tmavé pleti a malého vzrůstu,” napsal o něm. Jelikož toto dílo vyšlo v 1. stoletím n. l., tento popis patří mezi nejstarší v dějinách.

Jak vypadal Ježíš?

Podle Joan Taylor měl Kristus tmavé oči, černé vlasy a olivově hnědou pleť. „V Bibli se píše, že hodně chodil a občas neměl co jíst. Z toho jde odvodit, že byl štíhlý. Byl však zároveň také bývalý tesař, takže předpokládám, že nebyl rachitický,” říká profesorka.

Historické záznamy také ukázaly, že lidé v Judeji si vlasy a vousy pravidelně stříhali. Pravděpodobně, aby neměli vši. Historička proto upozorňuje, že neexistuje důvod, proč by Ježíš neudělal totéž. „Známý obraz muže s dlouhou kšticí a bujným porostem na tváři, pocházející ze 4. století, je tak historicky nepřesný,” vysvětluje a dodává, že byl inspirován slavnou sochou olympionika Dia na trůnu.

Dalším argumentem, proč Kristus neměl dlouhé vlasy je, že je nosili jen židovští muži, již složili nazirejský slib, který mimo jiné zahrnoval zákaz pití vína. Jak ale popisuje Matouš v kapitole 11:19, Mesiáš tento hroznový nápoj konzumoval často a byl za to svými nepřáteli kritizován.

Kristův vzhled

Evangelia také napovídají, jak se syn Boží oblékal. Základ jeho outfitu s největší pravděpodobností tvořila bederní rouška, tunika po kolena a plášť, tzv. himation, jehož se dotkla žena, jež toužila po uzdravení. „V knize Marka, kapitole 12 se navíc píše, že varoval před zákoníky, již touží chodit v dlouhých rouchách. Víme tak, že podobný oděv nenosil,” říká Joan Taylor.

Zdroj: Youtube

Barva oblečení byla podle odbornice béžová nebo hnědá, což potvrzuje již zmíněný Flavius Iosephus. Ten popisoval, že obarvené pláště si oblékali jen „zélóti, kteří se snažili vytlačit Římany z Judeje.” Ježíš nenosil ani bílou. Jak naznačuje Marek v 9. kapitole, Kristův himation se začal třpytit až po výstupu na horu.

Zdroje: www.bbc.com, www.livescience.com, www.glorify-app.com