Napadlo vás někdy se zamyslet nad tím, proč jsou středověké zámecké schody vždy ve směru hodinových ručiček? Přestože dnešní středověké hrady jsou většinou kamenné a jejich krásy obdivujeme již několik staletí, dříve se stavěly ze dřeva. Jejich konstrukce tedy byla logicky mnohem slabší, takže hrady nevydržely dlouho. A bylo i snazší je dobýt. Proto bylo potřeba je bránit i jinak, takže se kolem nich začalo stavět opevnění.

Dobyli jsme hrad!

Vybudování hradu, a stejně tak jejich opevnění, vyžadovala mnoho sil a spoustu plánování zkušených architektů. Opevnění navíc sloužila k obraně a bezpečnosti kvůli neustálým útokům a nájezdům, proto musela být důmyslně navržena, aby hrad odolal obrovské síle. A právě tomu pak podléhal i design schodiště. Když se na hradech začaly točité schody používat poprvé, byly položeny na betonových klenbách. Tyto metody se změnily až ve 13. století. Schodiště se začalo řezat do desek a spirálovitě zabudovávat do zdí.

Všechna hradní schodiště byla záměrně postavena ve směru hodinových ručiček, což zvyšovalo bezpečnost a zabezpečení hradu. Předpokládalo se, že většina útočníků byli praváci. A právě kvůli točení schodů byli právě oni znevýhodněni, protože bylo těžší provést plný švih mečem, když je pravá strana zablokovaná.

Na zajímavý dokument o středověkých hradech se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Nahoru dolů, doprava doleva

Směr schodišť měl ztížit útočníkovi vycházejícímu po schodech tasení meče. Pokud by se jeho pravá ruka s mečem nacházela podél vnitřní křivky stěny, bylo by pro něj mnohem těžší meč vytasit a rychle jím máchnout k útoku. Zatímco každý, kdo by sestupoval po schodech, měl výhodu, protože jeho ruka s mečem by byla na vnější straně zdi, což by mu poskytlo více prostoru k švihu.

Stoupáním po směru hodinových ručiček útočník také odhalil větší část svého těla, aby se dostal k meči. To by obránci usnadnilo dostat se k útočníkovi. I když ne všichni byli samozřejmě praváci, tato důmyslná konstrukční hříčka skutečně fungovala!

Zkoumejte filmy a dokumenty

Pokud nemáte možnost podívat se do nějakého skutečného hradu, pak sledujte pozorně dokumenty anebo filmy natáčené na hradech, včetně pohádek. Vánoční čas pro to bude ideální. Uvidíte, že mnohé hrady mají podobné rysy.

Středověké hrady jsou tak vlastně uměleckými díly - od velkých mostů přes impozantní kamenné zdi a věže až po klenuté stropy. Točitá schodiště jsou často nedílnou součástí hradů, která tedy plnila důležitou funkci při jejich obraně.

Kromě směru hodinových ručiček hrála obrannou roli i struktura jednotlivých schodů hradu; schodiště byla navržena s nerovnoměrnými stupni - některé byly vyšší, jiné kratší, takže v případě útoku se mohl každý, kdo se v hradě vyznal, po schodech rychle pohybovat.

Naopak pro útočníky byla špatně osvětlená schodiště s nerovnými schody značně nebezpečná, protože zvýšila pravděpodobnost, že zakopnou nebo ztratí rovnováhu.

Více informací najdete zde:

Zdroj: Youtube

Takže točité schody nebyly budovány jen kvůli estetice, ale pro maximální ochranu obyvatel hradu.

Zdroje: about-history.com, www.simplemost.com, wonderfulengineering.com