Dotyčný dávný tvor, pojmenovaný Juramaia sinensis, žil přibližně před 160 miliony let v období jury na území dnešní severovýchodní Číny. Drobný savec podobný dnešní myši patřil do skupiny zvané eutheriáni neboli placentální savci, kteří rodí živá mláďata. Tito savci zahrnují širokou škálu zvířat, včetně lvů, psů, koní a primátů, jako jsme my.

 

Prapředek všech placentárních savců

Doktor Zhe-Xi Luo, paleontolog z Carnegie Museum of Natural History, popisuje Juramaiu jako významného předka v naší evoluční linii a tvrdí, že je buď "prababičkou", nebo "praprababičkou" všech současných placentálních savců. Tato dobře zachovalá fosilie poskytuje cenné důkazy o odklonu eutheriánů od ostatních savců, jako jsou vačnatci (např. klokani) a jednobuněční (např. ptakopysk).

 

Zachránil ji šplh

Pozoruhodné je, že fosilní pozůstatky Juramaii zahrnují neúplnou lebku, části kostry, a dokonce i otisky zbytků měkkých tkání, jako je srst. Podrobná analýza fosilie naznačuje, že Juramaia byla hbitým šplhavcem, což pravděpodobně přispělo k jejímu přežití v době dinosaurů, protože jí umožnilo šplhat a ukrývat se na stromech.

Ostatně, podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

 

Mezera zaplněna

Před tímto objevem představovalo načasování divergence mezi eutheriany a ostatními savci pro vědce záhadu. Molekulární studie založené na DNA naznačovaly dřívější výskyt eutherianů ve fosilním záznamu, a to před přibližně 160 miliony let. Nejstarší známá fosilie eutheriana, Eomaia, však byla datována do doby před 125 miliony let, což způsobilo nesrovnalost.

Nález Juramaie vyplňuje tuto zásadní mezeru ve fosilním záznamu a potvrzuje výsledky výzkumu DNA. Poskytuje důkaz, že eutheriáni existovali mnohem dříve, než se dosud předpokládalo, a posouvá tak evoluční milník o 35 milionů let. Adaptivní vlastnosti Juramaii, jako například schopnost šplhat, navíc naznačují, že tito raní eutheriáni dokázali využívat nevyužité niky v korunách stromů, což jim poskytlo výhodu v náročném jurském prostředí.

 

Doktor Luo zdůrazňuje důležitost pochopení původu placentálů s tím, že se jedná o klíčovou otázku při studiu evoluce savců. Říká, že "pochopení počátečního bodu placentálů je klíčovou otázkou při studiu evoluce všech savců.“

Objev juramaie nejenže poskytuje vhled do našeho vlastního původu, ale také pomáhá kalibrovat moderní datovací metody a vyplňuje mezery ve fosilním záznamu. Tento pozoruhodný tvor podobný hlodavci, ačkoli vypadá směšně a na naše poměry možná i ošklivě, sehrál významnou roli při utváření průběhu evoluce savců, a nakonec vedl k rozmanité škále druhů, které dnes obývají Zemi.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, en.wikipedia.org/wiki/Juramaia, www.osel.cz, www.prehistoric-wildlife.com