obkec.azet.sk, www.thesun.co.uk, www.thehansindia.com

Ohromující zážitek, při kterém rybář vytáhl z vody obrovskou rybu vážící neuvěřitelných 250 kilogramů.

Rybář chytil čtyřmetrové prehistorické monstrum

Úlovek se povedl Yvesi Bissonovi, rybáři z Britské Kolumbie. Chytil jedenáctimetrovou "živou dinosauří" rybu. Ve skutečnosti šlo o 10,5 metru dlouhého jesetera, který je však jedním z největších jeseterů, kterého se kdy Bissonovi podařilo polapit.

Bisson lovil ryby v kanadské řece Fraser, když ulovil toto ojedinělé zvíře. Jakožto odborník na jeseterovité ryby vyskytující se v Kanadě uvedl, že ryba je s velkou pravděpodobností stará více než 100 let.

Bissonův rybářský kamarád zachytil celý úlovek na video. Oba muži následně sdíleli příběh na sociální platformě TikTok a jejich video se rychle stalo virálním. Každý chtěl vidět, jak vypadá živé monstrum, jež se rybářovi podařilo ulovit. Video nasbíralo více než 31 milionů zhlédnutí.

Video, jak se s ním mazlí, vyvolalo senzaci

„Podívejte se na tohle, tahle ryba měří 10 a půl metru a váží pravděpodobně 500, možná 600 liber," uvedl Bisson, držíce zvíře ve svých rukou.

Kanadskému rybáři se tak povedl doslova nejúžasnější úlovek jeho života. Video, na kterém drží 250 kilogramovou rybu, se stalo virálním a díky popularitě TikToku rychle obletělo celý svět. 

„Každý rok mám asi jednu šanci ulovit takovou rybu. Někdy ji ulovíte, někdy ne," uvedl rybář, který zároveň dodal, že byl v naprostém šoku, když obří rybu vylovil: „Takovou rybu už možná nikdy znovu neuvidím."

Bisson se na videu snaží natočit hlavu obrovské ryby směrem na kameru. 

Oba muži po svém úlovku jesetera nejen natočili, ale také změřili, aby měli důkaz jeho velikosti. Následně rybu vypustili zpátky na svobodu. Dříve než to učinili, však "živého dinosaura" označili čipem RFID.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Díky označení zjistili, že jeseter nebyl nikdy předtím chycen. Ryba byla po vypuštění do řeky v pořádku a podle Bissona má před sebou ještě dlouhý život: „Odplavala, bylo jí pravděpodobně 100 let a předpokládám, že bude žít dalších 100 let."

Jeseter je společný název pro skupinu asi 29 prehistorických ryb, jež se poprvé objevily ve fosilním záznamu v období triasu (před 245-208 miliony let). Patří mezi vodní živočichy, kteří nedoznali mnoha významných evolučních změn.

Přezdívka "živí dinosauři" je pro tento druh ryb používána díky jejich původu z období jury. Byly to monstra americké vodní fauny, dokud je lidská nenasytnost a nezdolná touha po kaviáru nepostavila na žebříček ohrožených druhů. 

Dnes však některé druhy jeseterů přece jen vykazují známky obnovy. Občas se je podaří objevit u dna temných zákoutí amerických vodních toků.