Přehrada Monticello má kapacitu 573 milionů krychlových metrů a plochu zatopení o rozloze 18 km². Je součástí vodního systému Angelina-Neches-Trinity River Authority. Když však hladina vody v nádrži jezera Berryessa v horní části přehrady stoupne příliš vysoko, přebytečná voda se začne vířit do velké díry. Tato díra je zdánlivě vytesaná do hladiny jezera, ale není to optický klam. Skutečně existuje a lidé o ní říkají, že je vodním portálem do pekla.

Díra slávy nebo díra do pekla

O pekelný otvor se ale nejedná, i když tak skutečně vypadá. Každou vteřinu je 22 metrů široký a 75 metrů dlouhý odtokový otvor schopen spolknout přibližně 1360 metrů krychlových vody. Po počátečním spádu do „vchodu“ se voda dostane do užšího potrubí, které pak po více než půl kilometru vodorovné dráhy ústí do nedalekého potoka Putah Creek.

Na video s dírou v akci se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Ve skutečnosti je to starší přeliv, alternativa ke klasičtějšímu bočnímu žlabu, který se používá k regulaci odtoku vody z přehrady nebo hráze. Podobné zvonové výpusti byly použity k regulaci hladiny vody i v několika dalších přehradách po celém světě. V Monticellu vznikl přeliv v 50. letech minulého století. Onen boční žlab nemohl být při stavbě použit, protože by v úzké mezeře mezi útesy neměl kam ústit. Místo toho se stavitelé rozhodli pro velký starý odtok, který lze nejlépe přirovnat k odtoku, který známe z koupelny z našeho umyvadla nebo vany.

Díra, která spolkne vše

Pokud se dostanete ke Glory Hole v období zvýšené hladiny nebo silných dešťů, naskytne se vám nezapomenutelná podívaná. Během obzvlášť deštivého období se totiž Glory Hole rozjede a ukáže, co umí. Při jedné velké vodě se například do dosahu díry dostal kormorán, který byl mez milosti do jejích útrob vcucnut jako do smrtící skluzavky. Stejný osud by asi potkal i člověka, plavajícího kolem. I když je nepravděpodobné, že by si šel někdo v době velkých dešťů zaplavat, tato hrozba zde existuje.

Ačkoli je nádrž ohrazená a je v ní zakázáno plavat, jedno lidské úmrtí zde bylo zaznamenáno, když v roce 1997 k cementové konstrukci doplavala žena. A díra ji vcucla.

Pravdou ale je, že zdatný plavec by byl schopen plavat proti proudu a nebezpečí mu nehrozí.

Ačkoli vír může shora vypadat hrozivě, rychlost vody tak velká není. I přesto je místo střeženo a slouží spíše jako atrakce pro velkou podívanou.

Zdroje: www.novinky.cz, www.sciencealert.com, en.wikipedia.org/wiki/Monticello_Dam