Odkud přišli Přemyslovci? Analýza DNA byla pro vědce velkým překvapením

Lenka Samuely | 17. 2. 2022

„Hle, za těmi horami je vesnice Stadice. V obvodu té vsi je úhor, kde oře váš kníže a můj manžel. Muž má jméno Přemysl," věštila podle Kosmovy kroniky kněžna Libuše. Prostý zemědělec měl být zakladatelem rodu Přemyslovců. Je to však pravda? Jaký je jejich původ?

Název rodu „Přemyslovci“ vymyslel v 19. století obrozenec a historik František Palacký. Do té doby byli nazývání jako Ducatus Bohemiae – knížata z Čech. Byli první českou knížecí a královskou dynastií, jež vládla asi od 9. století do roku 1306. V levobočné opavské linii Přemyslovci vymřeli po meči až roku 1521.

Prvním historicky doloženým českým knížetem je Bořivoj I. Je zmiňován jako spojenec velkomoravského knížete Svatopluka ve válce s Východofranskou říší. Měl za manželku Ludmilu, jež je považována za první českou světici a laskavou babičku svatého Václava.

Přemyslovci

Před 9 lety začal průzkum hrobů označovaných jako K1 a K2 v objektu zaniklé rotundy svatého Víta na Pražském hradě. V prvním hrobě měl ležet Bořivoj I., v druhém neznámý kníže. Analýza DNA odebraná z holenní kosti však odhalila, že ostatky z K2 patří ženě. Patrně manželce muže z prvního hrobu.

„Je-li to manželský pár, tak tam nemůže být Bořivoj," říká archeolog Jan Frolík. Jinou manželku, než Ludmilu totiž vědci neznají. Ta je průkazně pohřbena v bazilice svatého Jiří. Do teď se tedy neví, kterému Přemyslovci pozůstatky patří.

Záhadná smrt manželky Václava IV.: Na Karlštejně Johanu zardousil králův pes
Magazín

Záhadná smrt manželky Václava IV.: Na Karlštejně Johanu zardousil králův pes

Jedna z pravděpodobných hypotéz je, že holenní kost mohla patřit západofranské kněžně Emmě. V hrobě K1 může odpočívat její manžel Boleslav II. Materiál použitý na skelety hrobky totiž pravděpodobně pochází z období jejich života.

Přemyslovci DNA

Odborníci se také snažili vypátrat předky slavné dynastie. Vzali si na pomoc DNA knížete Spytihněva, syna Bořivoje I. a strýce sv. Václava, který je pohřben na druhém nádvoří Pražského hradu. Pravdivost ostatků potvrdila analýza uhlíkového datování.

Rudolf II. zplodil vraždícího psychopata. Když syn zemřel, císaři se ulevilo
Magazín

Rudolf II. zplodil vraždícího psychopata. Když syn zemřel, císaři se ulevilo

Genetici z University of California v Santa Cruz zjistili, že DNA všech Přemyslovců od Bořivoje až k Václavovi III. mají R1B chromozom. „Největší skupina osob s haploskupinou R1B se nachází v západní Evropě a na britských ostrovech. Zde asi tato kombinace alel také vznikla," vysvětluje genetik Daniel Vaněk. Je typická pro Kelty a Germány. Přibližně 25 % současných Čechů mají podobný původ jako Přemyslovci.

Zdroj: Youtube

Zdroj:

www.dvojka.rozhlas.cz, www.ct24.ceskatelevize.cz, www.muzivcesku.cz

Tagy Boleslav II. Bořivoj I. Česko František Palacký Jan Frolík kníže manželé Pražský hrad Stadice Svatý Václav