Tvrdí to Martin Rees, britský královský astronom, profesor na Cambridgeské univerzitě a jeden z předních kosmologů na světě. Svou hypotézu rozpracoval v knihách Naše poslední hodina a O budoucnosti (Vyhlídky lidstva). V nich předkládá řadu existenciálních hrozeb s varováním, že rozhodnutí, která činíme dnes, pravděpodobně určí osud života na Zemi.

Podle vědce jsme sami sobě tím největším nepřítelem. Nejen, že ničíme naši planetu, negativně ovlivňujeme klima, hubíme faunu i flóru, ale především vyvíjíme nové technologie. Ty mají vyhynutí druhu Homo sapiens usnadnit.

Přežije lidstvo 21. století?

„Jsem optimista a věřím, že technologie nám zlepšují život. Jsem ale také etický pesimista a předpokládám, že mají schopnost rozvrátit naši společnost," říká Rees. Astrofyzik si myslí, že dostatečně nevyhodnocujeme jejich nebezpečí. „To znamená, že jsme neustále blízko potenciální globální katastrofě."

Profesor varuje nejen před umělou inteligencí a genetickým inženýrstvím, ale především před kybernetickými útoky. „Takové události se mohou odehrávat právě teď. Navíc je mohou provádět jednotlivci.". Předpokládá, že jejich počet bude čím dál tím více růst. To povede k narušení soukromí, bezpečnosti a svobody. Lidé se tak budou cítit pod tlakem, což může způsobit jejich nepředvídatelné chování.

„Obávám se lidské pošetilosti, lidské chamtivosti a lidských chyb," přiznává. „Také se více bojím jaderné války než přírodní katastrofy. Jsem astronom, takže vím, že hrozby z našich řad jsou nebezpečnější než asteroid." Mezi ně má například patřit záměrné vypouštění smrtícího viru.

Biologický teror a naše budoucnost

O možnosti biologickém teroru se zmínil již v roce 2018 v rozhovoru pro americký zpravodaj Vox. „Jakmile by se v rámci pandemie přesáhla kapacita nemocnic, došlo by k šílené panice dlouho předtím, než by počet případů dosáhl 1 procenta. Chaos by pak nešel potlačit."

Zdroj: Youtube

Podle profesorova názoru je naše společnost křehčí a méně tolerantní ke změnám a vytržení ze stereotypu. Proto hrozí, že někdo tlak médií, rodiny nebo sociálních sítí neunese. A díky „hyperpropojené globální vesnici může ohrozit nás všechny."

Zdroj:

www.vox.com, www.telegraph.co.uk, www.salon.com