Příběh jako z pohádky: Jak se Robert Mitchum dostal z VĚZENÍ na VÝSLUNÍ?

Robert Mitchum

Robert Mitchum

Foto: Profimedia.cz

Patří mezi největší herecké legendy, ale nikdy nezískal Oscara. Provětral sukně velké části Hollywoodu, přitom žil 57 let s jednou ženou. Nic z toho neřešil. Robert Mitchum (+79) měl pověst největšího flegmatika továrny na sny.

Do scénářů si ke svým výstupům často napsal zkratku NŽH. Až posléze prozradil, že to znamenalo „nevyžaduje žádné herectví". Později tuto myšlenku ještě rozvinul: „Před kamerou používám jen dva výrazy. Záleží na tom, jestli sedím na koni, nebo chodím po zemi." Jindy zase řekl: „Nechci okouzlovat. Snažím se natočit scénu na jeden záběr, levně a rychle, abych mohl jít domů." Slavný je i jeho výrok: „Filmy mě nudí, zejména ty moje." Jeho herecký projev byl skutečně netečný, nezúčastněný, možná až cynický. Po všem, čím v životě prošel, se ani nelze divit.

Nikdo ho nechtěl
Uhnětli ho z tvrdého těsta. Matka Ann byla dcerou norského námořního kapitána, otec James zase tužil svaly jako přístavní a železniční dělník. Robert se narodil 6. srpna 1917 v přímořském Bridgeportu ve státě Connectitut. Měl o tři roky starší sestru Julii, o dva roky později se mu narodil bratr John. Stalo se tak ale za velmi pohnutých okolností. Ještě předtím, než se Ann vůbec dozvěděla, že je potřetí těhotná, její muž přišel v práci o život.

Přestože dostala vdovský důchod, s dětmi živořila. Pomohl jí až sňatek s vojenským důstojníkem Hughem Morrisem, jemuž v roce 1927 porodila dceru Carol.

Robert s otčímem příliš nevycházel a raději se toulal po okolí. Brzy se stal vyhlášeným uličníkem, který měl na svědomí nejrůznější lotroviny a rvačky. Když mu bylo 12 let, matka s ním ztratila trpělivost a poslala ho k prarodičům do státu Delaware. Vydržel tam jen dva roky. Vyloučili ho ze školy, a tak musel na další štaci. Nastěhoval se k sestře, která žila v New Yorku. Nastoupil na střední školu, ale z ní ho kvůli kázeňským prohřeškům také vyhodili. Sestra mu navíc naznačila, že by měl jít o dům dál. V jeho případě spíše o vagón dál.

Dočasná slepota
V dalších měsících přebýval v nákladních vlacích a načerno jezdil křížem krážem celými Státy. Živil se, jak se dalo, kopal příkopy u silnice, umýval okna. Nakonec ho v Georgii zavřeli pro potulku. Z vězení ale dokázal uprchnout a pokorně se vrátil k matce. Ta měla z malého trestance jistě velkou radost, ale nakonec ho vzala na milost.

V té době se Robert poprvé setkal s Dorothy Spenceovou, kterou si později vzal za ženu. Tehdy ji ale ještě opustil, protože se s rodinou přestěhoval do Kalifornie, kde si začal vybírat o poznání zajímavější povolání. Pracoval třeba jako asistent astrologa Carrolla Rightera, který se později proslavil jako poradce prezidenta Ronalda Reagana. Sepisování hvězdných textů ho ale dlouho nebavilo, a tak se vrhl na dráhu boxera, na což měl celoživotní vzpomínku v podobě přeraženého nosu.

V roce 1936 ho sestra Julie přemluvila, aby s ní začal hrát v místním divadle. Roberta to zaujalo, dokonce napsal několik vlastních scének. Když mu bylo 23 let, oženil se s Dorothy a během dvou let se mu narodili synové James a Christopher. Později přibyla ještě dcera Petrine.

Jeviště musel vyměnit za montážní pás v továrně na letadla, aby rodinu uživil. Práce to nebyla lehká, po několika měsících se kvůli ní psychicky zhroutil, dokonce chvíli trpěl slepotou. Herectví se jevilo jako jediné východisko.

Naštval i prezidenta
Díky svému obličeji začínal v roce 1943 postavami zločinců, zlosynů a vyvrhelů. Osvědčil se natolik, že s ním filmaři podepsali sedmiletou smlouvu. V roce 1945 po něm zatoužila i armáda. Jeho „bojové zařazení" bylo dost kuriózní. Pracoval u odvodové komise jako zdravotník, který vyšetřuje brancům pohlavní údy a pátrá po znacích pohlavních chorob. Po půl roce ale zamířil zpět do civilu a bylo to právě včas. Za výkon ve válečném filmu Příběh G. I. Joe se totiž dočkal nominace na Oscara.

Jeho zhnusený a znuděný výraz diváci milovali. Přesně zapadal do tehdy začínající vlny noirových filmů, díky nimž se stal hvězdou. „Za svůj úspěch v podstatě vděčím svému hlubokému hlasu, zlomenému nosu a chůzi bulharského vojáka. To je všechno," říkal.

V roce 1948 se znovu dostal do vězení. Jako jeden z mála slavných kuřáků nedostal varování před razií a policie u něj našla marihuanu. Za přechovávání drog strávil dva měsíce za mřížemi.

Pozdější prezident Dwight Eisenhower kvůli tomu dokonce zakázal v Bílém domě promítat jeho filmy. Jinému herci by takový skandál zlomil vaz, ale Robert si díky němu naopak upevnil pověst zlého hocha. Sám z toho nedělal vědu: „Jediný rozdíl mezi mnou a ostatními herci je ten, že jsem strávil víc času ve vězení."

Záletník v léčebně
Kvůli urostlému nováčkovi měla poplach i většina hereček. Zejména ve 40. a 50. letech prožil románky s řadou krasavic, třeba Avou Gardnerovou, Anitou Ekbergovou nebo Marilyn Monroe. Robert k tomu říkal: „Kolují o mně všechny možné zvěsti. A všechny jsou pravdivé. Můžete si nějaké vymyslet, jestli chcete."

Situaci mu ulehčila i manželka, která celý život jeho zálety trpělivě snášela. Stejně tak mu nevyčítala stále rostoucí zálibu v alkoholu. Situace nakonec došla tak daleko, že musel nastoupit na odvykací léčbu. To už se psala 80. léta a Robert se potýkal i s dalšími zdravotními neduhy. Lékaři mu zjistili rozedmu plic a nakonec mu v těle začala bujet rakovina. Zemřel 1. července 1997, několik týdnů před 80. narozeninami. Jak si přál, byl pohřben bez obřadu a manželka s dětmi jeho ostatky rozprášili do moře.

 CO JEŠTĚ NEVÍTE…
* Celý život se potýkal s nespavostí.
* Uměl hrát na saxofon a s oblibou skládal básně.
* K několika svým filmům složil ústřední písně. Vydal i dvě hudební alba (v letech 1957 a 1967).
* Synové James a Christopher se věnovali herectví, z dcery Petrine se stala spisovatelka.
* Manželka Dorothy zemřela loni ve věku 94 let.