Podívejte se, jak vypadají příčné vlny. Objeví-li se na hladině moře šachovnice, utíkejte pryč

Tereza Malá | 5. 2. 2023

Příčné vlny na mořské hladině označují vlny na hladině oceánu, které mají tvar šachovnice. Vyznačují se ostrými, strmými čely a plochými vrcholy. Na mořské hladině se mohou vyskytovat z mnoha důvodů. Nejen pro surfaře platí, že objeví-li se na hladině moře čtverce, měli byste raději utéci.

en.wikipedia.org/wiki/Square_wave, centerforsurfresearch.org

Většina vln, které dosáhnou pobřeží, se lámou rovnoběžně a vodorovně. Pak ale existují oblasti, kde je tomu jinak a vlny se z ptačí perspektivy na vodní hladině jeví jako šachovnice. I když je tento fenomén spíše ojedinělý a vzácný, může být velmi nebezpečný. Při pohledu shora se zdá, jako by se pod vodou začínala tvořit mřížka.

O čtvercových vlnách vědí své hlavně surfaři, ale nejen pro ně je důležité o tomto fenoménu něco vědět. Pochopení různých typů vlnových vzorů, jako jsou čtvercové vlny, může být velmi užitečné proto, abyste se neocitli v nebezpečí při pobytu ve vodě.

V oceánu se objevila obří smrtonosná díra. Pohltí vše, co se u ní octne. Podívejte se na záběry
Magazín

V oceánu se objevila obří smrtonosná díra. Pohltí vše, co se u ní octne. Podívejte se na záběry

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Nebezpečí a vznik příčných vln

Pochopení dynamiky a předpovědí čtvercových vln na mořské hladině je důležité pro bezpečnost na moři a pro řízení pobřežních zdrojů. Výzkum v této oblasti pokračuje a vědci pracují na vývoji modelů a technik pro přesnou předpověď a zmírnění dopadu těchto vln.

Důvodem je to, že příčné vlny mohou být pro lodě a čluny nebezpečné. Mohou totiž vytvářet velké, nepředvídatelné vlny, které mohou plavidla převrátit nebo poškodit. Příčné vlny na mořské hladině mohou také ovlivnit pobřežní oblasti a v některých případech způsobit erozi a záplavy.

Vznikají kombinací mnoha faktorů, jako jsou například interakce mezi vlnami, nelineární efekty a dynamika vlnových skupin.

Krátkodobé i přetrvávající nebezpečí

Ke vzniku příčných vln vedou různé procesy, z nichž některé jsou relativně krátkodobé, jiné mohou přetrvávat, a dokonce růst v průběhu času. Právě ve druhém případě může dojít ke značným škodám na lodích a pobřežních stavbách.

Konkrétní podmínky, které vedou ke vzniku čtvercových vln na mořské hladině, jsou složité a závisí na řadě faktorů, včetně větrných a vlnových podmínek a hloubce vody.

Příčné vlny mohou vznikat v důsledku různých fyzikálních procesů. Jimi jsou interakce s jinými vlnami, dynamika vlnových skupin, tzv. nelineární vlnové procesy (strmost, lámání apod.) a v neposlední řadě vítr a mořské proudy. Při vzniku příčných vln může hrát roli také interakce větru a mořských proudů s mořskou hladinou.

Evropu do 30 let zasáhne obrovská vlna tsunami. Vědci vydali seznam ohrožených měst
Magazín

Evropu do 30 let zasáhne obrovská vlna tsunami. Vědci vydali seznam ohrožených měst

Jaké nebezpečí hrozí?

Příčné vlny na mořské hladině mohou být nebezpečné pro lodě, čluny, surfaře a pobřežní stavby. Když jsou velké a nepředvídatelné, mohou převrátit nebo poškodit plavidla, nebo dokonce způsobit záplavy a erozi v pobřežních oblastech. Zde pak hrozí dokonce nebezpečí škody na domech a infrastruktuře.

Čtvercové vlny obecně představují nebezpečí pro každého, kdo tráví čas na oceánu nebo v jeho blízkosti, včetně námořníků, jachtařů, surfařů a návštěvníků pláží. Dopad příčných vln může být obzvláště nebezpečný pro malá plavidla, jako jsou kajaky a rybářské čluny, která jsou náchylnější k převrácení nebo poškození.

Pokud se zdržujete v oblasti, která je vznikem těchto vln známá, měli byste věnovat čas předpovědi počasí. Pokud už se v oblasti zdržujete, je doporučeno nosit záchranné vesty a vyhýbat se oblastem, o nichž je známo, že jsou náchylné k výskytu čtvercových vln. Pokud je spatříte, měli byste jít honem z vody, jak říká toto video.

Místa, kde se příčné vlny vyskytují

Na světě je několik známých surfařských míst, která jsou proslulá svými čtvercovými vlnami. Patří k nim například Waimea Bay na Havaji, jedno z nejznámějších surfařských míst na světě, proslulé surfováním na velkých vlnách. V zátoce Waimea Bay jsou při správném směru větru a vln běžné příčné vlny a surfaři se sem sjíždějí z celého světa, aby si na zdejších silných vlnách vyzkoušeli své dovednosti.

Dalším místem je Teahupo'o na Tahiti. Zdejší neuvěřitelně rychlé a těžké čtvercové vlny dělají z tohoto místa jedno z nejlepších surfařských míst na světě. Vlny na Teahupo'o vznikají díky jedinečné kombinaci směru vln a konfigurace útesů.

A pak zmiňme ještě J-Bay v Jižní Africe, místo známé pro svůj dlouhý, rychlý a dokonalý pravotočivý point break. Ten vytváří příčné vlny ideální pro výkonné surfování.

Další místa, kde tyto vlny vznikají, najdeme i na jiných místech na Havaji, na Fidži, v Evropě je jimi známá lokalita Mundaka ve Španělsku, ostrov Re u francouzského pobřeží, nebo místo u Lisabonu v Portugalsku.

Ačkoli tento typ formace vln může při pohledu shora vypadat majestátně, může představovat velké nebezpečí, a to i v případě, že je vlna malá. Pokud někdy při pobytu v oceánu uvidíte čtvercové vlny, je důležité, abyste se co nejrychleji dostali z vody.

Tagy Evropa Havaj Jižní Afrika Lisabon moře Portugalsko šachovnice Španělsko Tahiti