en.wikipedia.org/wiki/Square_wave, centerforsurfresearch.org

Většina vln, které dosáhnou pobřeží, se lámou rovnoběžně a vodorovně. Pak ale existují oblasti, kde je tomu jinak a vlny se z ptačí perspektivy na vodní hladině jeví jako šachovnice. I když je tento fenomén spíše ojedinělý a vzácný, může být velmi nebezpečný. Při pohledu shora se zdá, jako by se pod vodou začínala tvořit mřížka.

O čtvercových vlnách vědí své hlavně surfaři, ale nejen pro ně je důležité o tomto fenoménu něco vědět. Pochopení různých typů vlnových vzorů, jako jsou čtvercové vlny, může být velmi užitečné proto, abyste se neocitli v nebezpečí při pobytu ve vodě.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Nebezpečí a vznik příčných vln

Pochopení dynamiky a předpovědí čtvercových vln na mořské hladině je důležité pro bezpečnost na moři a pro řízení pobřežních zdrojů. Výzkum v této oblasti pokračuje a vědci pracují na vývoji modelů a technik pro přesnou předpověď a zmírnění dopadu těchto vln.

Důvodem je to, že příčné vlny mohou být pro lodě a čluny nebezpečné. Mohou totiž vytvářet velké, nepředvídatelné vlny, které mohou plavidla převrátit nebo poškodit. Příčné vlny na mořské hladině mohou také ovlivnit pobřežní oblasti a v některých případech způsobit erozi a záplavy.

Vznikají kombinací mnoha faktorů, jako jsou například interakce mezi vlnami, nelineární efekty a dynamika vlnových skupin.

Krátkodobé i přetrvávající nebezpečí

Ke vzniku příčných vln vedou různé procesy, z nichž některé jsou relativně krátkodobé, jiné mohou přetrvávat, a dokonce růst v průběhu času. Právě ve druhém případě může dojít ke značným škodám na lodích a pobřežních stavbách.

Konkrétní podmínky, které vedou ke vzniku čtvercových vln na mořské hladině, jsou složité a závisí na řadě faktorů, včetně větrných a vlnových podmínek a hloubce vody.

Příčné vlny mohou vznikat v důsledku různých fyzikálních procesů. Jimi jsou interakce s jinými vlnami, dynamika vlnových skupin, tzv. nelineární vlnové procesy (strmost, lámání apod.) a v neposlední řadě vítr a mořské proudy. Při vzniku příčných vln může hrát roli také interakce větru a mořských proudů s mořskou hladinou.

Jaké nebezpečí hrozí?

Příčné vlny na mořské hladině mohou být nebezpečné pro lodě, čluny, surfaře a pobřežní stavby. Když jsou velké a nepředvídatelné, mohou převrátit nebo poškodit plavidla, nebo dokonce způsobit záplavy a erozi v pobřežních oblastech. Zde pak hrozí dokonce nebezpečí škody na domech a infrastruktuře.

Čtvercové vlny obecně představují nebezpečí pro každého, kdo tráví čas na oceánu nebo v jeho blízkosti, včetně námořníků, jachtařů, surfařů a návštěvníků pláží. Dopad příčných vln může být obzvláště nebezpečný pro malá plavidla, jako jsou kajaky a rybářské čluny, která jsou náchylnější k převrácení nebo poškození.

Pokud se zdržujete v oblasti, která je vznikem těchto vln známá, měli byste věnovat čas předpovědi počasí. Pokud už se v oblasti zdržujete, je doporučeno nosit záchranné vesty a vyhýbat se oblastem, o nichž je známo, že jsou náchylné k výskytu čtvercových vln. Pokud je spatříte, měli byste jít honem z vody, jak říká toto video.

Místa, kde se příčné vlny vyskytují

Na světě je několik známých surfařských míst, která jsou proslulá svými čtvercovými vlnami. Patří k nim například Waimea Bay na Havaji, jedno z nejznámějších surfařských míst na světě, proslulé surfováním na velkých vlnách. V zátoce Waimea Bay jsou při správném směru větru a vln běžné příčné vlny a surfaři se sem sjíždějí z celého světa, aby si na zdejších silných vlnách vyzkoušeli své dovednosti.

Dalším místem je Teahupo'o na Tahiti. Zdejší neuvěřitelně rychlé a těžké čtvercové vlny dělají z tohoto místa jedno z nejlepších surfařských míst na světě. Vlny na Teahupo'o vznikají díky jedinečné kombinaci směru vln a konfigurace útesů.

A pak zmiňme ještě J-Bay v Jižní Africe, místo známé pro svůj dlouhý, rychlý a dokonalý pravotočivý point break. Ten vytváří příčné vlny ideální pro výkonné surfování.

Další místa, kde tyto vlny vznikají, najdeme i na jiných místech na Havaji, na Fidži, v Evropě je jimi známá lokalita Mundaka ve Španělsku, ostrov Re u francouzského pobřeží, nebo místo u Lisabonu v Portugalsku.

Ačkoli tento typ formace vln může při pohledu shora vypadat majestátně, může představovat velké nebezpečí, a to i v případě, že je vlna malá. Pokud někdy při pobytu v oceánu uvidíte čtvercové vlny, je důležité, abyste se co nejrychleji dostali z vody.