Neolitické sekery

V Liangzhu, neolitickém nalezišti památek ve východní Číně, se místním archeologům podařil mimořádný objev. Našli zde na 200 kousků starých seker. Běžně by to nebylo nic tak zvláštního. Naleziště Liangzhu je známé jako mecca starobylých artefaktů. 

Již v minulosti se zde našly úlomky keramiky, kamene, nefritu nebo slonoviny. Objev neolitických seker je však unikátní tím, že údajně obsahuje důkaz nejstaršího čínského písma, které se kdy podařilo objevit. 

Bylo vyryté na sekerách. Vědci nyní spekulují, jestli je jejich úsudek správný či nikoliv. Pokud se však potvrdí, že skutečně jde o čínské písmo, podařil se objev jednoho z nejstarších primitivních písemných záznamů na světě.

Nyní jsou všechny nápisy důkladně přezkoumávané, aby se jejich případná pravost skutečně potvrdila. Artefakty byly zaslané do provincie Če-ťiang. Právě zde se sešla skupina čínských vědců zabývajících se archeologií a starověkým písmem, aby o nálezu diskutovala. 

Nález přepíše dějiny

Zatímco vědci diskutují, zda se skutečně jedná o primitivní formu čínského písma, podařilo se jim objevit důkazy slov hned na dvou úlomcích seker.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Pokud objeví i další "slova" z pravděpodobně nejstaršího záznamu primitivního písma, bude to znamenat revoluci čínského jazyka a kultury. Ta jistě přepíše chod čínských dějin. Sekery jsou totiž o 1400 let starší, než nejstarší čínsky psaný jazyk.

„Liší se od symbolů, které jsme v minulosti viděli na artefaktech. Tvary a skutečnost, že jsou slova umístěná vedle sebe, ale naznačují, že jde o vyjádření nějakého významu podobnému větě," uvedl vedoucí archeolog Xu Xinmin.

Pokud by se vědcům podařilo objevit další podobné znaky, které by byly vedle sebe ve větším počtu, tj. pět až šest znaků dohromady, spekulace, že jde o nejstarší primitivní styl písma, by se tak v tomto případě skutečně potvrdila. 

Archeolog Liu Zhao ze šanghajské Fudan University však upozornil, že pro jakýkoli takový závěr zatím neexistuje dostatek materiálu. „Nemyslím si, že by měly být považované za písmo podle nejpřísnější definice," řekl Liu.

Nejstarší známé čínské písmo bylo nalezené na zvířecích kostech. Kdysi se používaly k věšteckým účelům a jejich stáří se datuje 3600 let zpátky v čase, kdy v Číně vládla dynastie Šang.

Zdroje: www.archeolog-home.com, www.tribpub.com, radii.co