Andrea Černá se narodila v z Karlových Varech a vystudovala pražskou Státní konzervatoř obor hudebně-dramatický.

Za svou kariéru ztvárnila desítky filmových a televizních rolí a přijala angažmá v DJKT.

Nejvíce na sebe strhla herečka pozornost díky pohádce Princezna ze mlejna, kde si zahrála krásnou dceru mlynáře, do níž se zamiloval Jindřich v podání Radka Valenty.

Na svou neznámější roli vzpomíná Černá dodnes s láskou. S náhlou popularitou se ale musela herečka chvilku srovnat.

„Byla jsem ve druhém ročníku konzervatoře, když jsme se se Zdeňkem (Troškou, pozn. red.) potkali na chodbě a pozval mě na konkurz. Prošla jsem úspěšně dvěma koly a bylo to. Samozřejmě mě těší, že je pohádka oblíbená, ale člověk si chtěl udržet vlastní identitu. Po panu Chudíkovi, který hrál primáře Sovu v Nemocnici na kraji města, rovnou chtěli, aby jim poradil se zdravotními neduhy. Nemůžu, ani nechci tvrdit, že jsem se maskovala, jen se mi tehdy hodně rozšířil počet slunečních brýlí,“ zavzpomínala Andrea v rozhovoru pro MF DNES.

Vlastních dětí se herečka nedočkala

Svůj osobní život si před médii bedlivě střeží, něco málo ale prozradila. Vždy toužila po velké rodině, přesto jí zatím nebylo přáno a vlastního děťátka se ještě nedočkala.

„Pokud nikde veřejně nepropírám, kdo je u mě doma, ještě to neznamená, že žiju jako kůl v plotě. Jen mi nepřijde vkusné o tom mluvit veřejně. Každý máme nárok na své soukromí. Faktem každopádně je, že pět dětí už porodit nestihnu,“ přiznala před čtyřmi roky webu Idnes.cz.

Černá se v minulosti svěřila, že trpí poruchou soustředění spojenou s hyperaktivitou, zvanou ADHD, kvůli které musí být neustále v jednom kole.

Nejen proto si herečka koupila starou chalupu, kterou postupně renovuje. Před dvěma lety ale nemovitost poničilo tornádo.

„Když jsem tam přijela, chyběla střecha nade mnou a pode mnou. Dům vzdálený 135 kroků ode mě byl úplně srovnaný se zemí. Byli jsme úplně na kraji toho oka a můj stoletý ořech byl vyvrácený, zamotaný do elektrického vedení a překrytý a držel mi střechu,“ popsala Andrea pro Jindřichohradecký deník.

Z Princezny ze mlejna a jejího pokračování Princezna ze mlejna 2 režiséra Zdeňka Trošky, si samozřejmě kromě krásné Elišky diváci pamatují také chasníka Jindru, kterého si zahrál Radek Valenta.

Dnes už by ale kdysi kudrnatého krasavce poznal zřejmě málokdo. Sympatický a milý kukuč mu ale zůstal. Stejně jako pro Černou i pro něj byl náhlý zájem veřejnosti náročný.

V té době sedmnáctiletý student věřil, že mu úspěšný snímek otevře dveře do filmové branže, to se ale nakonec nestalo. Další role totiž nepřicházely.

Mezi natáčením prvního a druhého dílu odjel Valenta do Spojených států, kde se živil se jako číšník nebo uklízeč.

Po návratu do rodné země natočil pokračování pohádky a poté následně získal angažmá v Divadle pod Palmovkou.

Dnes hraje v dalších pražských divadlech, například v Divadle v Řeznické, Ungeltu nebo v Divadle Minaret.

Zdroje: www.blesk.cz, www.marianne.cz, zivotvcesku.cz