Snímek pořídil satelit 30. ledna roku 2014 asi v 11:30. Aktuálně ho v aplikaci již nenajdete. Byl nahrazen novější fotografií. Ani po téměř deseti letech ale vědci nemají přesné vysvětlení, co linii, dlouhou asi 12 metrů, vytvořilo.

Na začátku tmavé čáry totiž není vidět žádný objekt. Záhadou je také harmonika jemných vlnek, které ji lemují. I malé motorové čluny totiž za sebou zanechávají napěněnou vodu. „Na žraloka je to příliš široké. Velryba by zase nedokázala tak prudce zatočit,” spekuloval inženýr z Hamiltonu.

Příšera v moři na Novém Zélandu

Zátoka Oke Bay je charakteristická jemným pískem, mělkou vodou s nečekanými, několik metrů hlubokými poklesy. Zároveň je na jejím dně hustý podrost. Tento fakt nahrává milovníkům záhad, kteří věří, že satelit zachytil stopu tvora podobného skotské Lochnesské příšeře.

„Domorodí Mauři mu říkají Taniwha,” říká Pita Witehira. Tento mořský drak se podle legend ukrývá v hlubinách oceánu, řekách nebo jezerech, zejména v místech s nebezpečnými proudy. Pyšní se ohnivýma očima a svázaným ocasem. Některé kmeny jej považují za ochránce, další za dravou bytost, která unáší ženy.

Podivná loď

Dr. William Glamore z vodní výzkumné laboratoře UNSW ale na podvodní příšery nevěří. „Divergentní vlnu s největší pravděpodobností vytvořilo malé rekreační plavidlo dlouhé asi 5 metrů. Ta běžně v zálivu kotví,” tvrdí.

Kevin Parnell z Univerzity Jamese Cooka zase navrhuje, že brázda je pozůstatkem plavby katamaránu, který se pohyboval rychlostí asi sedm uzlů. Loď se dvěma rovnoběžnými trupy a dírou uprostřed má zároveň vysvětlit, proč na snímku nelze rozeznat.

Zdroj:

www.dailymail.co.uk, www.9news.com.au, www.en.wikipedia.org