Hledač kovů z hlíny na poli vytáhl lesklý centimetrový předmět. Našel poklad nevyčíslitelné ceny

Natálie Borůvková | 14. 2. 2023

Ve Warwickshiru ve Velké Británii byl nalezen poklad obří ceny. Našel ho amatérský hledač kovů, který z hlíny vytáhl lesklý centimetrový předmět. Zlatý přívěsek, spojený s králem Jindřichem VIII. a jeho ženou Kateřinou Aragonskou.

www.ancientpages.com, www.express.co.uk, www.tatler.com

Zdobený předmět objevil Charlie Clarke, jehož koníčkem je právě detekce kovů.

Hledač kovů z hlíny na poli vytáhl lesklý centimetrový předmět

Když si v roce 1520 panovníci Francie a Anglie chtěli upevnit své přátelství, byla to příležitost, jak jeden druhému ukázat výši svého majetku. Vrcholnou schůzkou, známou jako Zlaté pole, doprovázela řada hostin, rytířských turnajů a zápasů. Šlo o nekonečný tok zábavy. 

Cílem obou panovníků bylo předčit toho druhého v nádheře a vojenské zdatnosti. Osobní rivalita byla natolik intenzivní, že oba krále téměř zaslepila, pokud šlo o náklady. Zoufale se snažili dokázat svou převahu jeden nad druhým, bez ohledu na finance.

Dnes se po tomto "summitu" dochovalo jen málo stop. Nedávno objevený vzácný nález však může přinést nový pohled na tuto historickou událost a alespoň z části zprostředkovat majestátnost, která během ní byla k vidění. 

Když se v roce 2019 věnoval Charlie Clarke, 34 letý majitel kavárny a amatérský hledač pokladů, svému koníčku, vytáhl z hlíny na poli ve Warwickshire lesklý centimetrový předmět. Později se ukázalo, že jde o zlatý přívěsek a řetízek. 

Na přívěsku ve tvaru srdce byly vyobrazeny iniciály "H" a "K" spolu s červenobílou tudorovskou růží a keřem granátového jablka. Symboly, které byly typické pro svazek Jindřicha VIII. a jeho první manželky Kateřiny Aragonské

Obě strany zdobil nápis "toujours". Francouzsky psaný výraz pro "navždy". Hledač kovů našel poklad opravdu obrovské ceny.

Našel poklad obří ceny

Když si Clarke uvědomil, že možná opravdu našel poklad, rozhodl se kontaktovat kurátory Britského muzea, kteří spravují archeologické nálezy od anglické veřejnosti prostřednictvím vládního programu Portable Antiquities Scheme (PAS).

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Ti se z počátku domnívali, že jde spíše o padělek z 19. století, než o pravý tudorovský artefakt.

Muž koupil starý kontejner a zůstal v šoku. Uvnitř se blýskal zlatý poklad za 11 milionů korun
Magazín

Muž koupil starý kontejner a zůstal v šoku. Uvnitř se blýskal zlatý poklad za 11 milionů korun

„Většina lidí, kteří ho v muzeu viděli, měla pocit, že je až příliš dobrý na to, aby to byla pravda," řekla Rachel Kingová, kurátorka muzea. A dodala: „V Britském muzeu máme největší sbírku předmětů z drahých kovů z raného tudorovského období. Žádný z nich není podobný tomuto - bývají menší. Takové věci se ve skutečnosti nedochovaly." 

Přívěsek měří na délku téměř 6 centimetrů, řetízek je pak dlouhý 40 centimetrů.

Historický ústav zveřejnil tajnou mapu vedoucí k obřímu pokladu nacistů. Vyvolala šílenství!
Magazín

Historický ústav zveřejnil tajnou mapu vedoucí k obřímu pokladu nacistů. Vyvolala šílenství!

Pečlivá analýza ikonografie přívěsku však brzy rozptýlila veškeré spekulace o jeho pravosti. Řetízek byl odborníky uznán za pravý a datován do roku 1509. Roku, kdy Jindřich a Kateřina uzavřeli sňatek. Jde tedy o skutečnou raritu svého druhu. 

Tagy Anglie Britské muzeum Francie hlína Charlie Clarke Jindřich VIII. Tudor Kateřina Aragonská kovy Velká Británie