Příznaky cukrovky

Mezi nejběžnější příznaky cukrovky patří nadměrná žízeň, zvýšené močení a ubývání na váze. Odhalit ji však mohou také nemoci dásní nebo například změny sluchu, tedy komplikace, za kterými byste cukrovku hledali jen těžko. 

V případě onemocnění cukrovou je, stejně jako i jiných nemocí, důležitý čas. Ten vám dopomůže k rychlejší léčbě a snížení celkových komplikací. Pokud se vám tedy děje těchto 7 "běžných" věcí, urychleně vyhledejte svého lékaře. 

O jaké příznaky jde? Pokud máte parodontitidu, tedy onemocnění dásní, je velká šance, že ji způsobila cukrovka. Ta navíc může urychlit postup této nemoci. Souvislost mezi cukrovkou a parodontitidou je ale oboustranná. 

Cukrovka může parodontitidu zhoršovat. Stejně tak je parodontitida rizikovým faktorem pro vysokou hladinu cukru v krvi neboli hyperglykémii, která je určujícím faktorem diabetu.

Dalším rizikovým faktorem cukrovky mohou být náhlé změny na kůži. Pokud se vám na kůži dělají skvrny, může to být příznak cukrovky. Tyto skvrny můžete zaznamenat na chodidlech, loktech, tříslech nebo třeba na rukou. 

Nutnost vyhledat lékaře

Vysoká hladina cukru v krvi může vytvářet prostředí vhodné pro infekce. Obecně platí, že během cukrovky dochází k poklesu imunity postiženého. Pokud vás trápí časté bakteriální nebo dokonce plísňové infekce, raději navštivte svého lékaře. 

Jak se pozná cukrovka:

Zdroj: Youtube

Tyto infekce se často projevují jako běžná angína nebo je můžete odhalit v podobě plísní nehtů na rukou a na nohou. Kromě toho vás mohou obtěžovat pásový opar či vaginální kvasinkové infekce. 

Místem s častým výskytem infekcí pak mohou být také močové cesty. Pokud se stále potýkáte s podobnými obtížemi, mějte na paměti, že jejich důvodem nemusí být prochladnutí. 

Další komplikací, která vás může obtěžovat a za kterou může stát cukrovka, je zrak. Vysoká hladina cukru v krvi může ovlivnit změny vašeho vidění. Nadbytek cukru poškozuje malé cévy v oku a způsobuje změny tekutiny v oku, což ovlivňuje jasnost vidění.

Mezi nejčasnější změny vidění, za kterými může stát cukrovka, patří rozmazané vidění nebo problémy se čtením či viděním vzdálených předmětů. Obtěžovat vás však mohou také tmavé, pohybující se skvrny nebo šmouhy.

Pokud máte pocit, že váš sluch už nefunguje jako dřív, pak urychleně běžte k lékaři. Diabetes poškozuje malé cévy vnitřního ucha a zdvojnásobuje riziko úplné ztráty sluchu.

Zdroje: www.webmd.com, www.healthline.com, my.clevelandclinic.org