Onemocnění ovlivňuje tvorbu dopaminu v našem těle. Tato látka má na svědomí přenos signálů mezi nervovými buňkami. V případě, že dopaminu nemáme dostatek, nejsme schopni ovládat svaly. 

Proto jsou pro pacienty s Parkinsonovou chorobou charakteristické potíže s pohybem, koordinací a motorikou. Když je nemoc konečně odhalena, je většinou pozdě, protože tělo už není schopno si samo vytvářet dopamin. 

10 příznaků, které nepřehlížejte:

1.) Třes

Pokud jste si právě zacvičili, vypili hodně silnou kávou, jste ve stresu nebo jste se poranili, je třes úplně normální. Pokud jste si ale povšimli třesu v klidu, zbystřete, protože je nejčastějším příznakem tohoto onemocnění. Objevuje se třes rukou, prstů nebo brady.

2.) Malý rukopis

Jak člověk stárne, hůře vidí, a tím se mění i trochu jeho rukopis. Je to tím, že hůře vidíme a naše ruce jsou ztuhlejší. Možná se vám zdá vaše písmo menší, kostrbaté a písmenka jsou hodně nalepena na sebe. Tento jev se nazývá mikrografie a je příznakem právě Parkinsonovy choroby.

3.) Ztráta čichu

Máte pocit, že necítíte tak intenzivní vůně, jako dřív? Pokud má člověk rýmu nebo je nemocný, je ztráta čichu normální úkaz. Necítíte výrazné aromatické potraviny, jako jsou banány, petržel nebo sirečky? Pravděpodobně budete mít zdravotní problém.

4.) Potíže se spánkem

Téměř každou noc se převalujete v posteli? Občas se to stane každému, ale častější náhlé nekontrolovatelné pohyby a záškuby během spánku mohou být jedním z příznaků Parkinsonovy choroby.

5.) Potíže s pohybem

Pokud netrpíte například artritidou, která je klasická pro ztuhlost těla a končetin, dávejte pozor. Celková neschopnost chodit, bolest v ramenou a kyčlích, jsou jedním z ukazatelů tohoto neléčitelného onemocnění.

6.) Zácpa

Někdy ji máme všichni, když není organismus dostatečně hydratován, nebo nemá vlákninu. Každodenní trápení v „oné místnosti“ může být jedním z důležitých příznaků této diagnózy. 

7.) Tichý hlas

Pozastavují se vaši blízcí čím dál častěji nad vaším tichým a dýchavičným hlasem? Běžné nemoci a nachlazení vám mohou způsobit chrapot .Pokud se vám ale skutečně dlouhodobě změnil takto hlas, domluvte si pečlivé vyšetření u lékaře.

8.) Naštvaný výraz 

Mají ostatní pocit, že jste celé dny naštvaní? Vy přitom vůbec nemáte špatnou náladu a cítíte se naopak skvěle. Tomu, že se cítíte úplně jinak, než jak se tváříte, se říká maskování.

9.) Závratě nebo mdloby

Motá se vám často hlava, jen co se zvednete ze židle? Opakované závratě nevěstí nic dobrého, raději si skočte k lékaři.

10.) Shrbená záda

Nedokážete se narovnat? Hrbení zad a naklánění se dopředu může být příznakem Parkinsonovy choroby.

Co můžete udělat

Pokud jste vyhledali lékaře, a byla vám skutečně diagnostikovaná tato závažná choroba, bude potřeba se zaměřit na váš pohybový aparát.

Odborníci na neurologii, ergoterapii, fyzioterapii a logopedii by měli být od této chvíle součástí vašeho života.

Pokud budete poctivě cvičit, a dělat maximum dle doporučení lékaře, je možné oddálit další příznaky.

Zdroje: www.medmastery.com, www.parkinson.org