Časné příznaky

Mezi časné příznaky kardiovaskulárních obtíží může patřit únava, pocity deprese nebo úzkosti a změny na nehtech nebo kůži. To ale není všechno. Podle odborníků lze problémy se srdcem rozpoznat také v našich ústech. 

Ačkoliv se může zdát, že ústa a srdce nemají mnoho společného, není tomu tak. Řada příznaků, které lidé pociťují v souvislosti se zdravím ústní dutiny, může být ve skutečnosti včasným varovným signálem srdečního onemocnění. 

To je jeden z důvodů, proč je velice důležité pravidelně navštěvovat svého zubního lékaře, zejména pokud vám při čištění zubů kartáčkem nebo nití krvácejí dásně. 

Krvácení dásní způsobuje infekce dásní, která může vést k řadě dalších problémů, jako je zvýšené riziko infarktu, mrtvice a dalších kardiovaskulárních problémů. Důvodem je fakt, že zánět dásní může způsobit zánět tepen, který je jedním z hlavních rizik infarktu.  

Pokud vás delší dobu trápí krvácivost dásní a nic s tímto problémem neděláte, pak urychleně začněte. Jen tak máte šanci riziko infarktu snížit nebo zcela eliminovat. I zde hraje čas zásadní roli. 

Vše začíná v ústech

Kromě krvácivých dásní nám na kardiovaskulární potíže mohou upozornit oteklé, červené nebo nafialovělé dásně, potíže se žvýkáním, neustálý zápach z úst, dokonce odhalené krčky nebo zubní kaz. 

Příznaky srdečního infarktu:

Zdroj: Youtube

Mezi další příznaky, které vás mohou upozornit na problémy se srdcem, patří také nové mezery mezi zuby či změna skusu. Návštěva zubního lékaře je nejlepším způsobem, jak sledovat zdraví ústní dutiny a učinit správnou prevenci vzniku kardiovaskulárních obtíží. 

Dobrou zprávou je, že výše uvedeným problémům lze předcházet správnou ústní hygienou. Většina případů onemocnění dásní je skutečně důsledkem špatné, nebo nedostatečné ústní hygieny. 

Z tohoto důvodu je velice důležité, abychom se, když si čistíme zuby kartáčkem a zubní nití, snažili vždy odstranit co nejvíce plaku. Pokud zubní nit nepoužíváte pravidelně, může plak zatvrdnout a změnit se v zubní kámen. 

Zubní kámen je plný bakterií. Ty mohou proniknout do dásní a způsobit v nich infekci. Nejlepším způsobem, jak ochránit dásně před onemocněním dásní a srdce před infarktem, je tedy důkladná péče o zuby. 

To znamená čistit si zuby pravidelně ráno a večer, večer vždy použít zubní nit nebo mezizubní kartáček a jednou za půl roku navštívit nejen zubního lékaře, ale také ordinaci dentální hygieny, kde vám zuby důkladně vyčistí a zbaví zubního kamene. 

Zdroje: www.heartfoundation.org.au, www.bhf.org.uk, www.webmd.com