Tudorovský panovník se do Anny zamiloval, ale ta mu nějakou dobu odolávala. Když pak skutečně se sňatkem souhlasila, jejich vášnivý románek skončil tragédií. Jindřich nechal ženu, kterou tolik miloval, popravit, protože se proti němu údajně spikla s jeho dvořany.

Historické prameny ale tvrdí, že Anna byla sťata proto, že se dostala do sporu s Jindřichovým prohnaným nejvyšším ministrem Thomasem Cromwellem: „Cromwellovo spiknutí s cílem zničit svou sokyni tím, že Jindřichovi řekne o jejích tajných aférách, se shodovalo s rostoucími královými osobnostními i sexuálními potížemi," tvrdí historička Sandra Vasoliová.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Image jakákoli, jen ne mužná

Sandra Vasoliová je autorkou knihy "Dopis Anny Boleynové z Toweru: A New Assessment", v níž tvrdí, že Cromwell dal Jindřichovi najevo, že Anna udržuje sexuální vztahy s jeho mladšími dvořany. Již v té době ale samotný čtyřicetiletý Jindřich trpěl sexuálními potížemi.

"Jeho zdraví nebylo nejlepší. A myslím, že nebyl schopen neustále vystupovat, což pro něj byl opravdu, ale opravdu problém. Celá jeho image byla: 'Podívejte, jak jsem mužný'. Takže najednou slyší, ať už tomu hned uvěřil, nebo ne , že se u soudu stýká s mladšími muži. To mu nesedlo. To a některé další orchestrace ho vedly k tomu, že jí podepsal rozsudek smrti," říká v knize Vasoliová.

A skutečně, než byla Anna odsouzena k smrti, byla shledána vinnou z několika obvinění. Podle nich spala hned s několika muži a rovněž s nimi údajně plánovala spiknutí s cílem zabít svého manžela.

Co za tím bylo? Teorií je mnoho

Jindřich, který o Annu velmi usiloval, se však dokázal velmi rychle odpoutat od toho, co mezi nimi bylo. Annu nechal odsoudit a už ho vůbec nezajímala. Již očkem pokukoval po své další manželce, Jane Seymourové, a na popravu Anny se ani neobtěžoval přijít.

Za několik dní po popravě se s Jane oženil.

Ve své knize si Vasoliová klade mnohé otázky, které se ubírají jediným směrem. Co za tím vším bylo? Jak je možné, že se Jindřich s Jane zasnoubil den po Anině popravě? Jak je možné, že zapomněl na ženu, jíž adresoval mnoho nádherných milostných dopisů, když o ni usiloval?

Existuje mnoho různých teorií.

Jindřichova porucha osobnosti

Jindřich toho udělal skutečně mnoho, aby Anně zaimponoval. Toužil s ní mít mužského potomka, a to dokonce tak moc, že se rozešel s milovanou církví, popravil přátele, odložil manželku. Anna sice skutečně prý slíbila Jindřichovi syna, ale tento slib nesplnila. Po narození dcery pak mnohokrát potratila.

Jindřich měl i tak velmi agresivní a nelítostné sklony a velmi snadno se u něj láska dokázala změnit v nenávist, a to nejen v případě Anny. Měl hraniční a narcistickou osobnost a nedokázal tolerovat lidské rozpory a nejednoznačnosti, vše bylo jen černé nebo bílé. Stejný byl i jeho svět v dětství – na jedné straně láskyplná náruč jeho matky a sester, na straně druhé despotický otec. A navíc Jindřich myslel, že je ve své pozici všemohoucí.

Více informací i v tomto videu:

Zdroj: Youtube

V případě Anny si byl jist, že je vinna incestem a cizoložstvím. Jindřich měl v tu dobu velmi obtížné období, cítil, že byl strašlivě zrazen. Chtěl všem dokázat, že je stále silným mužem. Cítil, že Anna pošpinila jeho mužství, i proto si vzal ihned Jane, ale ani manželství s ní nedopadlo dobře. Jindřich o svém mužství pochyboval a zoufale se snažil přejít k jiné ženě, která by mohla splnit dokonalý obraz, který měl v hlavě. Anna podle něj najednou mohla za všechna příkoří, která se mu děla.

Mluvil o Anně jako o čarodějnici, která ho svedla, cizoložnici, která měla sto milenců, a budoucí vražedkyni. A k tomu všemu jej sžíral pocit viny za to, jak se choval ke Kateřině Aragonské a za popravu Thomase Mora, svého milovaného přítele, kterých se zbavil právě kvůli Anně.

Jindřichova přirozená dominance a porucha osobnosti jej tedy vlastně zabila.

Zdroje: www.express.co.uk, www.theanneboleynfiles.com