Proč lidé v minulosti vypadali mnohem starší než dnes? Vědci přišli s překvapivým vysvětlením

Natálie Borůvková | 12. 1. 2023

Také se vám někdy stalo, že jste se podívali na maminku své babičky a při pohledu na její tvář jste jí tipovali nejméně šedesát let, ačkoliv jí ve skutečnosti bylo čtyřicet? Proč lidé v minulosti vypadali mnohem starší než dnes? Vědci přišli s překvapivým vysvětlením.

Lidé totiž v minulosti skutečně vypadali více strhaně, než lidé stejného věku dnes. A zřejmě to mělo svůj důvod.

Proč lidé v minulosti vypadali mnohem starší než dnes?

Proces stárnutí se sice může u každého odvíjet jinak, pravdou však zůstává, že maminky našich babiček vypadali ve 40 letech tak, jako dnešní ženy kolem sedmdesáti. Jak je to možné a proč tomu tak v minulosti bylo?

A rozhodně nejde pouze o to, že fotka vaší prababičky je "jen" stará, nebo že se dříve nosily účesy a outfity, které lidem na věku jednoznačně přidávaly. 

Skutečnost, že ženy vypadaly staré ve věku, kdy staré fyziologicky vůbec nebyly, však byla někde zcela jinde. To, co o procesu stárnutí zjistili vědci, mnohé z vás určitě překvapí.

Vědci přišli s překvapivým vysvětlením

Na začátek je třeba říci, že vědci skutečně došli k závěru, že lidé dnešní doby stárnou pomaleji. 

S výsledky tohoto zkoumání přišel Michael Stevens, vědec, který se procesem, jak lidský organismus skutečně stárne, dlouho zabýval. To, co zjistil, je poměrně překvapivé. Podle Stevense se proces stárnutí v průřezu let skutečně změnil. Na vině však nestojí jen jeden důvod, nýbrž celá řada různých faktorů.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Ty nejdůležitější pak Stevens shrnul do třech základních bodů. Právě ty proces stárnutí ovlivňují nejvíce. Zaprvé je to životní úroveň, která se u většiny lidí až dvojnásobně zvýšila, a tak je péče o sebe samé mnohem dostupnější a snazší. Zadruhé se na procesu stárnutí podílí zdravotní péče, která v minulosti nefungovala jako dnes a nebyla dostupná pro každého. A za třetí je to podle Stevense životní styl. Tedy to, co jíme, pijeme a zda se hýbeme nebo jen ležíme na gauči. 

Ale to není všechno. Svou roli hrají také příjem a sociální třída, ve které se ten či onen člověk nachází. Laicky řečeno, jedinec, jenž má dobrou práci, vydělává dost peněz a je aktivní, má větší předpoklady k tomu nezestárnout, než ti, kteří peníze nemají nebo nic nedělají. 

Toto překvapivé a možná také šokující zjištění je ale vcelku logické. Dříve lidé pracovali více manuálně a práce, které vykonávaly, byly většinou skutečně náročné. Proto se to také rychleji projevilo na jejich tváři a procesu stárnutí.

Kam směřuje evoluce? Člověk budoucnosti bude tak trochu jako zlatý retrívr, předpovídají vědci
Magazín

Kam směřuje evoluce? Člověk budoucnosti bude tak trochu jako zlatý retrívr, předpovídají vědci

Ať je to dnes jakkoliv, lidé mají o moc pohodlnější život, než tomu bývalo kdysi. Zároveň ne každý dře denně osm hodin na poli, aby si zajistil alespoň základní obživu. A tak se není čemu divit, že v průběhu pouhých desítek let, se proces stárnutí o dost zpomalil. 

Zdroje:

www.iflscience.com

www.boredpanda.com

www.quora.com

Tagy Michael Stevens stárnutí