Káva po jídle

Znáte to sami. Dojíte oběd a hned saháte po své oblíbené kávě. Je to rituál, bez kterého si život jen stěží umíte představit. Odborníci se ale shodují, že bychom si šálek kávy po jídle měli přece jen rozmyslet. 

Důvodů je hned několik. Šálek kávy sice může být příjemným završením obědové rutiny, ale její konzumace bezprostředně po jídle může omezit schopnost těla vstřebávat základní živiny, zejména železo. Tento nedostatek se může projevit různými způsoby, včetně suché a bledé pleti, což navíc zhoršuje výskyt vrásek.

Pití kávy bezprostředně po jídle může narušit vstřebávání životně důležitých minerálů, jako je vápník. Dlouhodobá konzumace může vést ke ztrátě vápníku z kostí a zubů, což může mít za následek zvýšenou kazivost zubů a podráždění dásní.

Káva v kombinaci s potravinami s vysokým obsahem tuku, jako je například vepřové maso, může přispívat ke zvýšení hladiny cholesterolu. Bylo prokázáno, že sloučeniny obsažené v kávě narušují regulaci cholesterolu v těle, což představuje riziko pro kardiovaskulární zdraví, pokud se konzumuje ve spojení s tučnými jídly.

Zdraví vlasů

Konzumace kávy ihned po jídle může narušit vstřebávání důležitých stopových prvků, které jsou nezbytné pro udržení zdravých vlasů. Jejich nedostatečná hladina pak může bránit přenosu kyslíku do buněk pokožky hlavy, což může časem vést k vypadávání vlasů.

Jak káva ovlivňuje naše tělo: 

Zdroj: Youtube

Tato zjištění zdůrazňují potřebu uvědomělé konzumace kávy, zejména ve vztahu k době jídla. I když si šálek kávy lze nepochybně vychutnat jako součást každodenního rituálu, je zásadní uvědomit si její potenciální účinky na zdraví.

Až tedy příště sáhnete po espressu ihned po jídle, zvažte širší důsledky pro vaše tělo a celkovou pohodu. Možná, že odložení šálku kávy na pozdější hodinu nebo volba alternativy by mohly být z dlouhodobého hlediska vhodnější volbou.

Rozhodně se však nemusíte bát, že byste o svou denní dávku kofeinu přišli. Obecně platí, že stačí vyčkat 30 minut a pak si s klidem a pocitem, že jste pro své tělo udělali maximum, své oblíbené latte můžete vychutnat. 

Zdroje: www.quora.com, gulfnews.com, www.mashed.com