www.theconversation.com,www.sciencealert.com

Homo sapiens neobýval během svého vývoje Zemi sám. V Evropě byli neandrtálci, v Asii denisované. V Indonésii žil člověk vzpřímený, na Filipínách trpasličí Homo luzonensis. Před deseti tisíci lety ale tyto a další druhy definitivně zmizely. 

„Když se nad tím zamyslíte, zarazí vás načasování,” říká Nick Longrich, docent paleontologie a evoluční biologie na University of Bath. „Vymírání probíhalo přesně v době, kdy se začali rozšiřovat moderní lidé.”

Proč vymřeli všichni hominidé?

Sami jsme se označili za „Pány tvorstva”. Jak naznačují vědecké studie, ne náhodou. Odhaduje se, že lidé upravili více než 50 % zemského povrchu. Stejně, jako máme v povaze něco budovat, rádi také ničíme. „Schopnost a tendence zapojit se do genocidy je pravděpodobně instinktivní součástí lidské povahy,” tvrdí Longrich. „Není důvod si myslet, že raní Homo sapiens byli jiní.”

Studie z roku 2014, která se zaměřila na kooperativní násilí u šimpanzů, ale naznačuje, že válka evoluci lidí předchází. Archeologické nálezy ostrých nástrojů a zraněných kostí to potvrzují. Naši předci však měli výhodu. Umění spolupracovat, komunikovat, plánovat, lhát nebo manipulovat mohlo být tou nejsilnější zbraní.

„Skutečnost, že jsme se s jinými druhy křížili navíc dokazuje, že zmizely až poté, co se s námi potkaly,” vysvětluje paleontolog. „Vzájemné sympatie také naznačují, že jejich vyhynutí nebylo našimi dávnými zástupci plánované. Prostě se tak stalo.”

Válka za válkou

Vědec předpokládá, že za vymírání může především masivní růst populace Homo sapiens a nedostatek potravin. „Hlad vytváří konflikty. Nájezd za nájezdem jsme zabírali území slabších. To, že to trvalo stovky tisíc let ale ukazuje, že neandrtálci ani denisované nebyli hloupí chrochtající surovci postrádající složité myšlení.”

Zdroj: Youtube

Vyhynutí ostatních hominidů zároveň vyhladilo všechny druhy, které byly mezi námi a jinými lidoopy. Vytvořil se tak dojem, že nás od zbytku přírody dělí obrovská propast. „Ale ani my nejsme nutně logickým koncovým bodem lidské evoluce. Byli jsme jedním z mnoha druhů a měli jsme štěstí, že jsme vyhráli.”