Podle legendy se Malachiášovi zdál tento věštecký sen v roce 1139 během návštěvy papeže Inocence II. v Římě. Na základě něho sepsal seznam budoucích hlav katolické církve. Ke každé také přiřadil krátké fráze a symboly. 

Během ubíhajících let se na proroctví zapomnělo. Až do roku 1590 mělo být uloženo v tajných vatikánských archivech. O pět let později bylo už publikováno benediktinským mnichem Arnoldem Wionem. Vzpomínáno pak bylo při každé volbě nového papeže. Výjimku netvořila ani ta poslední. S tím rozdílem, že František zastupuje ono osudné číslo 112.

Malachiášovo proroctví

Zde však veškerá náhodnost končí. Jorge Mario Bergoglio, jak se současný papež jmenuje civilním jménem, tedy Jiří, totiž nepochází z Říma, ale z Buenos Aires. Někteří Malachiášovi příznivci se nenechávají odradit a hledají cesty, jak dokázat, že po smrti Jeho Svatosti přijde konec světa. Upozorňují například na to, že otec Františka z Assisi, jehož jméno Bergoglio převzal, se jmenoval Petr. Symbolická může být i část papežova příjmení Berg, což v překladu znamená hora.

Podle řady badatelů se totiž autor proroctví ve svém popisu několikrát trefil. „Papež Benedikt XVI. tam měl Gloria Olivae neboli sláva olivy. To se podle vykladačů vztahuje k tomu, že olivová ratolest je jedním ze znaků benediktinského řádu,” řekl v rozhovoru pro Český rozhlas církevní historik Petr Kubín. 

110. hlavu římskokatolické církve zase mělo doprovázet De Labore Solis, tedy zatmění Slunce. Ať už jde či nejde o náhodu, tento vzácný jev měl nastat 18. května roku 1920 i 8. dubna 2005. Ve dnech, kdy se narodil a byl pohřben Karol Wojtyla neboli Jan Pavel II. 

Kardinálův podvrh?

Historici však upozorňují, že proroctví sv. Malachiáše je s největší pravděpodobností podvrh. Už francouzský kněz a encyklopedista ze 17. století Louis Moréri tvrdil, že jej rozšířili příznivci kardinála Girolama Simoncelliho, aby potvrdili jeho právo stát se papežem během konkláve v roce 1590.

Zdroj: Youtube

I Petr Kubín textu nepřikládá žádný velký význam. „Je stejně validní jako například horoskopy v novinách. Formulace lze vztáhnout k čemukoli.”

Zdroj:

www.en.wikipedia.org, www.idnes.cz, www.ct24.ceskatelevize.cz