Věštec ze 12. století trefil neuvěřitelné detaily historie. František je dle něj poslední papež

Lenka Bělská | 25. 1. 2023

Arcibiskup Malachiáš těžce oddechoval. „Bude jich 112,” slyšel hluboký hlas. „Nakonec bude město sedmi pahorků zničeno a soudce bude soudit svůj lid.” Muž se s úlekem probudil. „Petrus Romanus,” zašeptal. „To je jméno posledního papeže.”

Podle legendy se Malachiášovi zdál tento věštecký sen v roce 1139 během návštěvy papeže Inocence II. v Římě. Na základě něho sepsal seznam budoucích hlav katolické církve. Ke každé také přiřadil krátké fráze a symboly. 

Legrační rady středověkého kněze ohledně lásky vás pobaví. Pozor! Intimním věcem říká „ÚTĚCHA“
Magazín

Legrační rady středověkého kněze ohledně lásky vás pobaví. Pozor! Intimním věcem říká „ÚTĚCHA“

Během ubíhajících let se na proroctví zapomnělo. Až do roku 1590 mělo být uloženo v tajných vatikánských archivech. O pět let později bylo už publikováno benediktinským mnichem Arnoldem Wionem. Vzpomínáno pak bylo při každé volbě nového papeže. Výjimku netvořila ani ta poslední. S tím rozdílem, že František zastupuje ono osudné číslo 112.

Malachiášovo proroctví

Zde však veškerá náhodnost končí. Jorge Mario Bergoglio, jak se současný papež jmenuje civilním jménem, tedy Jiří, totiž nepochází z Říma, ale z Buenos Aires. Někteří Malachiášovi příznivci se nenechávají odradit a hledají cesty, jak dokázat, že po smrti Jeho Svatosti přijde konec světa. Upozorňují například na to, že otec Františka z Assisi, jehož jméno Bergoglio převzal, se jmenoval Petr. Symbolická může být i část papežova příjmení Berg, což v překladu znamená hora.

Podle řady badatelů se totiž autor proroctví ve svém popisu několikrát trefil. „Papež Benedikt XVI. tam měl Gloria Olivae neboli sláva olivy. To se podle vykladačů vztahuje k tomu, že olivová ratolest je jedním ze znaků benediktinského řádu,” řekl v rozhovoru pro Český rozhlas církevní historik Petr Kubín. 

Nadpřirozené schopnosti této Rusky matou léta vědce. Podívejte se na záznam. Je to podvodnice?
Magazín

Nadpřirozené schopnosti této Rusky matou léta vědce. Podívejte se na záznam. Je to podvodnice?

110. hlavu římskokatolické církve zase mělo doprovázet De Labore Solis, tedy zatmění Slunce. Ať už jde či nejde o náhodu, tento vzácný jev měl nastat 18. května roku 1920 i 8. dubna 2005. Ve dnech, kdy se narodil a byl pohřben Karol Wojtyla neboli Jan Pavel II. 

Kardinálův podvrh?

Historici však upozorňují, že proroctví sv. Malachiáše je s největší pravděpodobností podvrh. Už francouzský kněz a encyklopedista ze 17. století Louis Moréri tvrdil, že jej rozšířili příznivci kardinála Girolama Simoncelliho, aby potvrdili jeho právo stát se papežem během konkláve v roce 1590.

Zdroj: Youtube

I Petr Kubín textu nepřikládá žádný velký význam. „Je stejně validní jako například horoskopy v novinách. Formulace lze vztáhnout k čemukoli.”

Zdroj:

www.en.wikipedia.org, www.idnes.cz, www.ct24.ceskatelevize.cz

Tagy Benedikt XVI. Inocenc II. Jan Pavel II. Katolická církev Louis Moreri Malachiáš papež Papež František Petr Kubín Řím