Odborníci se dnes domnívají, že prsten byl ukryt kolem roku 1150. Prsten sám o sobě není kulatý, ale dvanáctiboký a je na něm vyryto jakési zaklínadlo, s nímž si nikdo nedokázal dlouho poradit. Až na počátku 21. století byla záhada rozluštěna.

Nalezení pokladu

Emil Schreiber nemohl uvěřit vlastním očím, protože nalezl polorozbitou keramickou nádobu a v ní byl stříbrný poklad – více než 500 mincí. Ukázalo se, že stříbrné mince jsou z 12. století. Kromě nich obsahovala nádoba i kouzelný prsten. Malý, nenápadný a stříbrný kroužek se později zapsal do historie jako "kouzelný prsten z Paussnitzu". Prsten statkáře zaujal nejvíce, takže i když se rozhodl mince prodat sběratelům, prsten si nechal. Alespoň takový byl jeho plán.

Historie podceněného prstenu

Ten se však změnil, protože jeho poklad vzbudil velký zájem. Zemské muzeum pruské provincie Sasko (dnes Státní muzeum prehistorie v Halle) tak silně a dlouho naléhalo, až mu Emil Schreiber prodal za pouhých 15 marek i posledních 7 mincí, keramickou nádobu, a dokonce i prsten. Prstenu se však nedostalo takové pozornosti, jakou by si zasloužil. Coby pouhá součást mincovního pokladu byl zapsán do mincovního inventáře muzea. Skončil tak v obrovském mincovním trezoru v depozitáři a zůstal bez povšimnutí na dalších sto let. Až poté se dočkal znovuobjevení.

Protože o tomto prstenu není žádný dokument nebo video, podívejte se na symboliku prstenů na ruce:

Zdroj: Youtube

Záhada rozluštěna

V roce 2002 se chystala velká výstava a při její přípravě archeolog doktor Arnold Muhl prsten nalezl. A i on, stejně jako statkář před sto lety, byl jeho krásou okouzlen. Jako odborník však ihned poznal, že se jedná o hodnotný nález. Nejvíce si cenil zejména nápisu na prstenu. Jeho význam byl magický a trvalo nějakou dobu, než byl rozluštěn. Podle Muhla byl nápis vytvořen gotickými majuskulemi a kapitálkami irsko-anglosaského ozdobného písma, jež se běžně nepoužívalo ani v době, kdy byl nápis vyryt.

To se podařilo až v roce 2004 otci a synovi Rohrer-Ertlovým. "NAINE MI XPS", tedy "Ne, Kriste" či „Odmítni mne, Ježíši“ nebo „Znič mne, Ježíši“, stálo na prstenu, což bylo interpretováno jako výraz nejhlubší středověké zbožnosti a oddanosti. Lze tedy předpokládat, že původní majitel prstenu byl vysoce vzdělaný muž. Objevila se i teorie, že majitel mohl být dokonce i účastníkem některé z křížových výprav.

Repliky prstenu

Poté, co byli tajemství prstenu rozluštěno, se stal hlavním exemplářem muzea, a dokonce podle něj byly vyrobeny i repliky. Navíc se podařilo zachovat vysoký standard prstenu a repliky byly vyrobeny za pomoci nejmodernějších technologií. Díky 3D skenování originálního prstenu laserovým liniovým skenerem s vysokým rozlišením byl přesný tvar prstenu přenesen do počítače. V něm byl pak věrohodný a přesný tvar prstenu přenesen do speciálního programu CAD a bylo z něj vyrobeno šest různých velikostí. Poté byl prsten odlit na 3D tiskárně. Vše pak dokončila zlatnická dílna, která dala prstenu i závěrečnou patinu.

Vrypy původně vyrytého nápisu se musely začernit speciální chemikálií na urychlení koroze stříbra. Tím nápis zčernal a vypadal stejně kontrastně jako na středověkém prstenu, aby nakonec vypadal stejně jako Prstenu von Paußnitz, pouze s razítkem puncu 925 pro ryzí stříbro.

Co však prsten znamenal a proč byl původně vyroben, můžeme jen fantazírovat. Zřejmě se jednalo o odevzdání se Boží vůli tak, aby majitel prstenu potlačil své ego a nechal se prostoupit božím duchem. Kdo asi byl původním majitelem prstenu? Jednalo se o člena nějakého zbožného rytířského řádu?

Zdroje:

de.wikipedia.org/wiki/Ring_von_Pausnitz, schmuck-werk.info, nasregion.cz