Těžkosti prvních letušek

Ačkoliv je práce letušky snem každé mladé dívky, před 100 let by si každá z adeptek podobnou profesi rychle rozmyslela. Dělat letušku totiž v době před 100 lety rozhodně nebyl žádný med. 

Profese letušek se začala rozvíjet na počátku roku 1930. Tedy téměř rovných 100 let zpátky v čase. Ženy nemohly dělat pilotky, řídit letadlo byla výhradně mužská práce. 

Přesto se řada z nich vyslovila, že touží po práci ve vzduchu. Iniciátorkou tohoto ženského povolání pak byla zdravotní sestra a kvalifikovaná pilotka Ellen Churchová

Churchová oslovila Stephena Stimpsona, manažera společnosti Boeing Air Transport, přímého předchůdce společnosti United Airlines. Věřila, že ženy práci letušek zvládnou na výbornou. 

Nabídla k dispozici sebe a několik svých zdatných kolegyň z oboru zdravotnictví, aby se jimi staly. Stimpson nejprve oponoval s tím, že ženy letušky budou až možná příliš rušivým elementem, který by mohl neblaze narušovat disciplínu pilotů v letadle. 

Společnosti tehdy kromě mužů pilotů také zaměstnávaly výhradně muže jako posádku starající se o cestující. 

Neuvěřitelná dřina

Po řadě odmítnutí společnost Boeing Air Transport nakonec svolila, že Churchová spolu s dalšími 7 letuškami mohou práci "snů" na 3 měsíce vyzkoušet. Teprve pak se mělo rozhodnout, jak to s nimi bude dál.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Nebeským dívkám, jak se prvním letuškám přezdívalo, tak na krásné 3 měsíce nestálo naprosto nic v cestě za splněním jejich velkého snu. 

Společnost Boeing Air Transport rychle poznala, jak důležitý krok pro sebe a další vývoj této profese učinila. První letušky jí zajistily celostátní publicitu a cestující veřejnost byla nadšená. Ženy letušky znamenaly nejen poněkud "hezčí" obsluhu, ale i lepší péči o samotné cestující. 

Pro letušky však toto zaměstnání bylo poměrně drsným způsobem, jak se uživit. Stála za ním obrovská porce dřiny a často práce, kterou si dnešní "nebeské dívky" jen stěží umí představit. 

Letušky musely za pomoci šroubováků připevňovat proutěná křesla cestujících k podlaze kabiny. Kromě úklidu letadel a čištění toalet musely pomáhat s doplňováním paliva, zajížděním letadel do hangárů nebo odháněním otravných much. 

Zdroje: www.aapaviation.com, www.thevintagenews.com, www.faa.gov