Pyramida Las Pinturas se nachází v malém archeologickém nalezišti San Bartolo severovýchodně od Tikalu. Je známá svými nádhernými nástěnnými malbami zobrazující starodávnou mytologii. Je proto nazývána mayskou Sixtinskou kaplí. Archeologické vykopávky odhalily, že se pod ní nachází ještě další stavby, které kdysi stály na jejím místě. V roce 2005 odborníci odhalili zbytky omítek ozdobené hieroglyfy. Ty jsou nejstarším důkazem mayského písma.

Letošní výzkum ve stejné vrstvě objevil další vzácnost. Dva drobné kousky zdiva, jež zdobí hlava jelena. Díky radiokarbonové metodě bylo zjištěno, že jsou staré více než 2500 let. Fragmenty měly být podle odborníků součástí kalendáře, který měl 260 dnů.

První mayský kalendář

„Jsme přesvědčeni, že kousky označovaly sedmý den," říká historik David Stuart z Texaské univerzity. Na vrchní části je černá linka a jedna ze dvou teček. Hlava zvířete je lemována jednoduchou kartuší. Meziprostor je vyplněn červenou barvou. Pocházejí z místa, kde pravděpodobně byla astronomická observatoř. Její stěny kněží obohacovali malbami, písmem a tradičními kalendáři.

Jedním z nich byl Haab, jenž sledoval běžný solární rok a označoval známé astronomické jevy, jako rovnodennosti a slunovrat. Měl 365 dní. Jelikož Mayové používali dvacítkovou soustavu, rok byl rozdělen na 18 měsíců po dvaceti dnech. Poslední měsíc Uayeb měl jen pět dní a protože narušoval symetrii, děti narozené během tohoto období neměly svého nebeského ochránce. Pokud onemocněly, nikdo je neléčil.

Druhým typem byl „náboženský" kalendář Tzolkin. Ten měl pouze 260 dní. Proč přesně tolik je stále záhadou. Jednou z možností je, že tak dlouho trvá těhotenství. Další, že učenci pouze vynásobili dvě magická čísla 20 a 13. Tento kalendář používají některé domorodé komunity dodnes. Jednotlivé dny jsou pojmenovány podle zvířat a opakují se 13x do roka.

Mayské kalendáře

„Náboženský kalendář je již dlouho klíčovým prvkem v tradičních definicích Mezoameriky jako kulturní oblasti. To, že se dochoval až do dnešních dnů, je důkazem jeho významu v náboženském a společenském životě,“ vysvětluje Stuart.

Zdroj: Youtube

Navzdory legendám, nic v nalezených fragmentech mayských kalendářů nenaznačuje, kdy by měl přijít konec světa.

Zdroj:

www.dennikn.sk, www.sciencealert.com, www.vedanadosah.cvtisr.sk