Historické absurdity: Jak vypadalo otevření první pobočky McDonalds v Rusku?

Redakce | 7. 11. 2019
31. ledna 1990 byl v Moskvě otevřen první McDonald v SSSR
V době konstrukce to byl největší McDonald na světě
,,Tímto okamžikem jsme začali měnit dějiny."

Světlo světa spatřil nejznámější řetězec rychlého občerstvení už v roce 1940. Založili ho bratři McDonaldovi a nabízeli dosud nevídanou věc - chutný a levný hamburger přímo do ruky. V roce 1955 vznikla pod vedením nového majitele Raye Kroce franšíza, která se rozprostřela do celých států. V Rusku... tedy bývalém Sovětském svazu si na legendárním Big Macu pochutnali až v roce 1990 a slavnostní otevření trhlo několik rekordů.

Sovětský svaz se pyšnil nulovou nezaměstnaností, přesto se k práci v tehdy největší pobočce světa přihlásilo na 35 000 lidí ze všech krajů země. Přijato bylo nakonec zhruba 600 stovek šťastlivců na nejrůznější pozice - pokladní, kuchaře, skladníky, uklízeče.

Dveře se otevřely 31. ledna 1990 a před McDonaldem se táhla nekonečná fronta. Lidem to nevadilo, byli zvyklí čekat na ledacos. Slavnostního otevření se mimo jiné zúčastnil i Boris Jelcin, který se stal prvním prezidentem Ruska. Všichni chtěli ochutnat slavného Big Maca, známého ze zahraničních filmů a reklam, ačkoliv spousta jich netušilo, jak ho mají správně uchopit.

Odhady před otevřením počítaly s obsloužením za první pracovní den zhruba tisícovky zákazníků, nakonec se v restauraci vystřídalo rekordních 30 000 zákazníků, z nichž mnoho jich ve frontě čekalo i 8 hodin. Průměrný plat v roce 1990 činil 150 rublů, nejoblíbenější Big Mac se prodával za 3.75 rublů. Dnes v celém Rusku najdeme více než 650 poboček fast foodu.