Starý pán z Raahe

Kdysi byl majetkem majitele lodi a námořního kapitána v jednom, Johana Leufstadia. Ten jej věnoval finskému muzeu Raahe jako úžasnou připomínku své práce. Psala se tehdy 60. léta 19. století. 

Námořní kapitán předal do muzejních rukou potápěčský oblek. Stalo se tak v době, kdy město Raahe bylo skutečným a velmi rušným centrem lodní dopravy. Lodě sem přivážely zboží, ale také se zde stavěly. 

Právě z tohoto důvodu dostal oblek věnovaný muzeu přezdívku "starý pan z Raahe". Má být připomínkou jeho původního majitele. Potápěčský oblek je nejstarší dochovaný oblek svého druhu na světě. 

Kapitán Leufstadius se díky němu mohl dostat ke svým lodím, aniž by bylo nutné jejich ukotvení na mělčině. Leufstadius tak vlastnil něco zcela výjimečného. 

Dokonalý vynález 18. století

Ačkoliv nebyl potápěčský oblek ani zdaleka tak dokonalý jako ty, které známe dnes, rozhodně plnil stejný účel. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

To právě díky němu mohl kapitán Leufstadius v klidu a bez újmy na zdraví kontrolovat lodě v Botnickém zálivu dlouhé desítky let své kariéry. 

Potápěčský oblek byl vyrobený převážně z materiálů jako kůže a smola, která pojila veškeré švy. Navrch obleku se aplikovalo několik vrstev skopového loje smíchaného s dehtem, díky kterým se pak oblek stal vodotěsným. 

Celý oblek doplňovala kukla na hlavu. Tvořila ji dřevěná kostra, kůže a otvor pro vzduch. Do kukly se vháněl za pomoci pístové pistole. V okamžiku, kdy potápěč dokončil ponor, se vzduch odčerpal otvorem tvořeným další trubkou na zadní straně. 

Dlouho se spekulovalo, že ačkoliv jde o nejstarší typ potápěčského obleku, bylo s ním možné zůstat pod vodou jen krátký časový horizont. Aby vědci toto tvrzení potvrdili, sestavili přesnou repliku "starého pána z Raahe". Nazvali jej "mladý pán z Raahe". 

Právě díky replice obleku pak došli k závěru, že oblek byl plně vodotěsný a každý, kdo jej oblékl, přežil pod vodou až 40 minut. Neměl dokonce ani omezení, kam, tedy do jaké hloubky, je možné se s ním ponořit. 

Na první pohled děsivý vynález je důkazem, že dlouho předtím, než jsme ovládli podvodní svět, vzniklo něco zcela mimořádného. 

Zdroje: www.guinnessworldrecords.com, dive.site, interestingengineering.com