Prototyp z roku 1766

Řeč je o pračce. Výrobku, který je dnes nepostradatelnou součástí všech domácností a bez kterého si svůj život jen stěží umíme představit. 

V dobách minulých tomu ovšem bylo jinak. Před rokem 1800 byla pračka něčím, co většina lidí buď vůbec neznala nebo nepoužívala. Výjimkou často nebyly ani ty nejvyspělejší země. 

Počátky rozmachu praček se většinou vyskytovaly ve větších institucích, až na konci 18. století se ale pračky začaly pomalu dostávat do soukromých domácností. 

V roce 1790 se dokonce objevila vůbec první reklama na pračku. Měla oslovit převážně dobročinné nadace, ředitele veřejných nemocnic nebo také velitele lodí. Zkrátka všechny movitější občany, kteří se starali o velké množství lidí najednou.

První prototyp pračky se objevil v roce 1766. Tehdy ale připomínal spíše jakousi káď. Byla vyrobená ze dřeva a proces praní zde rozhodně nebyl určený k obsahu velkého množství špinavého prádla. 

První pračka pak fungovala na principu točivého pohybu. Lidé do ní vložili pár kousků oděvů či ručníky a za pomoci železné rukojeti začali otáčet. Tím se zahájil proces praní. 

Za vynálezem první pračky z roku 1766 stojí Jacob Schaffer. Německý vynálezce chtěl odlehčit práci pradlenám, které byly až do 19. století běžnou součástí domácností. 

První pračka

Schaffer ke svému vynálezu přidal také kompletní návod, vysvětlil všechny výhody a popsal své osobní pokusy s praním různých druhů oděvů. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Schafferovou největší obavou bylo, že jeho vynález sebere práci právě domácím pradlenám. Tyto obavy se však ukázaly jako zbytečné. Schafferova první pračka stále potřebovala lidskou výpomoc, aby fungovala, jak měla. 

Pradleny tak musely plnit káď vodou, pracovat s točivou rukojetí, následně vyprané prádlo ždímat, škrobit, sušit a žehlit. 

Jediné, v čem jim první prototyp pračky skutečně pomohl, byla absence mnohdy studeného prostředí. S jeho strojem se totiž dalo pracovat i uvnitř. 

Díky Schafferově technologii se vyrobilo prvních 60 kusů praček, které se pomalu staly natolik úspěšnými, že jejich výroba pokračovala celé následující století. Od května 1790 do roku 1791 se prodalo na 1121 kusů.

Zdroje: en.wikipedia.org, www.electroluxgroup.com, speedqueeninvestor.com