Strach z opuštění

Stejně jako lidé i psi neradi zůstávají sami. U některých z nich se dokonce projevují příznaky separační úzkosti, kterou tato plemena zažívají pokaždé, když je jejich páníček musí opustit. Plemenem, které se doslova utápí žalem, když jej nacháte doma o samotě, je labrador. 

Labradoři jsou sice známí svou přátelskou a pohodovou povahou, ale právě díky své touze po společnosti jsou více náchylní k úzkosti, kdykoliv zůstanou delší dobu sami.

Labradoři ale nejsou jediným plemenem, které je náchylné k separační úzkosti. Podobně citlivým plemenem jsou také border kólie, jack russel teriéři a němečtí ovčáci. Překvapivě se na seznam velmi citlivých psů dostala i plemena jako vizsla a německý krátkosrstý ohař. 

Toto zjištění je důkazem, jak důležité je rozpoznat individuální potřeby každého plemene a řešit potenciální spouštěče úzkosti. Zároveň může páníčkům čtyřnohých mazlíčků pomoci k tomu, aby své psy znali a zbytečně je nenechali se trápit. 

Separační úzkost u psů vzniká většinou ve chvíli, kdy se pes ocitne na delší dobu bez svého majitele. Na vině mohou být vrozené charakterové předpoklady daného psa, odložení zvířete do útulku nebo až příliš velká fixace na svého páníčka. 

Co pomáhá

Pokud zvíře odložíte do útulku, většinou čeká, že si ho vyzvednete. Pokud se tak nestane, nese si pes tento strach také k dalšímu majiteli. Separační úzkost se ale může objevit i v případě, že pes je zvyklý na jednoho majitele, se kterým tráví mnoho času. 

Jak řešit separační úzkost svého psa: 

Zdroj: Youtube

Někdo si vodí psy do práce, někdo pracuje z domova. Jakmile se změní životní podmínky majitele psa, ruku v ruce se změní také životní podmínky zvířete. To ale změnu většinou nechápe a svého páníčka se dožaduje i v případě, že s ní být nemůže. 

V takovém případě se může stát, že jakmile pes zůstane doma sám, všechno ničí, neustále běhá, vyje a štěká. Je potřeba velké trpělivosti, abyste psa separační úzkosti zbavili. Ke zmírnění tohoto chování mohou majitelé psů využít různé jednoduché strategie. 

Jednou z účinných metod je zapnutí rádia, které poskytuje uklidňující hluk v pozadí. Kromě toho může psy během nepřítomnosti jejich majitele zaujmout a rozptýlit ponechání psychicky stimulujících hraček nebo oděvů majitele, ze kterých zvíře cítí jeho pach. 

Majitelé psů mohou také zvážit možnost najmout si pro psa hlídání nebo požádat o pomoc důvěryhodného přítele nebo člena rodiny, který by se psem trávil čas v době jejich nepřítomnosti. Pravidelné procházky a cvičení před odchodem z domu také mohou přispět k uvolněnějšímu stavu mysli zvířete a snížit jeho úzkost v době samoty.

Pokud se majitelé zvířat dlouhodobě potýkají se separační úzkostí svého domácího mazlíčka, je nezbytné vyhledat odbornou radu místního veterináře. Veterináři mohou poskytnout individuální pokyny pro zvládání separační úzkosti na základě specifických potřeb a vlastností konkrétního psa.

pethelpful.com, www.bordercollierescue.org, www.quora.com