Poruchy osobnosti

Jacob Skidmore, který je na TikToku známý pod přezdívkou "Bezejmenný narcista", trpí narcistickou poruchou osobnosti. Svou klinickou diagnózu využívá jako odrazový můstek pro tvorbu obsahu na sociálních sítích.

V jednom videu, které zveřejnil na TikToku a odehrává se na pozadí spoře zařízeného béžového pokoje ozdobeného mapou a kalendářem, Skidmore představil zvláštní hádanku. 

Zároveň vyzval všechny zúčastněné: „Pokud dokážete správně odpovědět na tuto hádanku, pak jste zcela jistě psychopat". Sám zdůraznil, že bez své diagnózy narcisty by na ni on sám odpověď neznal. 

Záhadná hádanka se týkala pohřbu matky jedné ženy. Žena se zde setká se zvláštním mužem, se kterým se pustí do řeči. Do konce pohřbu však zapomene jeho jméno a telefonní číslo. 

Zvrat přichází, když následující týden zavraždí tato žena svou sestru. Právě to je ústředním bodem Skidmorovy hádanky. Otázka zní: „Proč to udělala?" 

Jak zní odpověď? 

Podle Skidmora je odpověď vcelku jednoduchá. Ženin čin spočívá v naději, že muž, kterého potkala na pohřbu, se vzhledem k jejich příbuzenskému vztahu zúčastní také pohřbu její sestry.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Skidmore zdůraznil, že lidé, kteří takto odpoví, mají psychopatické rysy. Zároveň zdůraznil, že hádanka je myšlenkovým experimentem, nikoli klinickým nástrojem. 

Pod videem se objevila celá řada komentářů. Většina z nich souhlasila s Skidmorem. Zlověstný čin ženy byl vedený touhou znovu spatřit tajemného muže.

Objevila se však i odpověď, ve které účastník hádanky přišel s tvrzením, které vzalo všem vítr z plachet. Tvrdil, že jednání ženy nemusí mít s psychopatií nic společného, může jít o pouhou logiku. „Hned jsem si řekl, že toho chlapa ještě uvidí," vysvětlil muž. „Ale mám pocit, že to svědčí jen o dobrých logických schopnostech."

Právě tato poznámka vede k zamyšlení nad vztahem mezi logikou a psychopatií. Psychopatie se vyznačuje rysy, jako je nízká empatie, zveličování, impulzivita a někdy i agresivní nebo násilné chování. Podle Americké psychiatrické asociace vykazuje přibližně 1,2 % dospělých mužů a 0,3 % až 0,7 % dospělých žen v USA klinicky významnou úroveň psychopatických rysů. 

Pokud jste však schopní přemýšlet logicky, v žádném případě to neznamená, že musíte mít psychopatické sklony. Z tohoto důvodu je třeba Skidmorovu hádanku brát s rezervou a nad jeho výrokem, že člověk, který hádanku vyřeší, je psychopat, příliš nepřemýšlet. 

Zdroje: www.yourtango.com, time.news, ustoday.news