Sklony k autismu

Optické iluze jsou skvělým nástrojem, jak procvičit na maximum mozek. Oči totiž mohou vidět něco, co vůbec neexistuje. 

Příkladem je i náš obrázek. Co přesně na něm vidíte? A právě to, čeho si všimnete jako první, prozradí mnohé o vaší osobnosti. 

Přesněji řečeno vám napoví, jaké jsou vaše sklony k autismu. Nevěříte? Pak se na několik vteřin zadívejte na náš obrázek a nechte své podvědomí pracovat za vás. Jistě budete překvapení, jak přesné to je. 

Válec nebo dvě roviny

Optické iluze jsou dokonalým hlavolamem pro náš mozek a naše oči. Každý v nich navíc může vnímat to své. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Optická iluze v podobě GIFu funguje na principu barev. Pokud se zornice člověka soustředí na bílé a černé tečky zvlášť, vidí něco jiného než v případě, že její pozornosti neunikne obrázek jako celek. Tedy všechny tečky najednou. 

Nutno podotknout, že každá z nabízených barev se pohybuje opačným směrem. Ten pak určí, co se očím člověka zobrazí jako první. 

Lidem, kteří jako první zaměří svou pozornost na bílé tečky, od kterých postupně přejdou k černým tečkám, se zornice oka nejprve rozšíří a pak stáhne. To znamená, že takoví lidé zkoumají všechny prvky obrázku rozděleně. Na obrázku vidí dvě roviny.

Existují však i tací, jež vidí obrázek jako celek. To jest, vidí všechny tečky najednou. Právě ti nepohybují zornicí tak rychle, jako ti, jež se nejprve soustředí na jednu barvu teček a následně přejdou na druhou. 

Lidé, kteří vnímají obrázek detailněji, tedy rozděleně, mají dle odborníků větší sklony k tomu být autisté. Zatímco lidé vnímající obrázek jako celek, kteří vidí válec, ne. 

Důvodem jsou změny velikosti zornic. Autistické onemocnění vykazuje jejich rychlé změny. Rychlejší, než je typické pro zdravého člověka. 

Čeho jste si na obrázku všimli jako první vy? 

Zdroje: www.frontiersin.org, www.nzherald.co.nz, www.dailymail.co.uk