Tajemství ptáka ze Sakkáry: 70 let ležel zapomenutý v muzeu, pak ohromil svět

Tomáš Mrzena | 12. 9. 2019
Klenotem Sakkáry je stupňovitá Džoserova pyramida.
Vznášely se nad starověkým Egyptem podobné létající stroje? Co když měl Tutanchamon vlastní letku?
Pták ze Sakkáry. Je to letící sokol, nebo plachtící větroň?

O starých Egypťanech toho víme hodně, ale zřejmě ne úplně všechno. Občas se objeví předmět, který naše dosavadní poznání postaví na hlavu.

V depozitáři káhirského muzea ležela více než 70 let malá dřevěná soška. Když si jí náhodou opět všimli, měl svět novou senzaci. Nešlo totiž o ptáčka, ale pravděpodobně model funkčního létacího stroje.

Hodně divný opeřenec

Předmět pocházející zhruba ze 2. století před naším letopočtem nalezli vědci při vykopávkách v roce 1898 v jedné z hrobek na známém archeologickém nalezišti nedaleko vesnice Sakkára. Se 14 centimetry délky a osmnácticentimetrovým rozpětím ale nevynikal velikostí ani uměleckou hodnotou, a tak vědce nijak nezaujal. Nakonec ho pod evidenčním číslem 6347 uklidili do archivu káhirského muzea. Sotva jim to lze vyčítat. V té době letadla neexistovala, a tak si nikdo nemohl všimnout detailů, kterými se údajný dřevěný sokol odlišoval od skutečných opeřenců.

Těch si naopak v roce 1969 všiml egyptský archeolog Khalil Messiha (1924–1998), když na artefakt v archivu náhodou narazil. Soška má místo klasického horizontálního ocasu cosi jako svislé kormidlo. Při bližším zkoumání v něm Messiha objevil menší výřez, který patrně nesl vodorovné řídící plochy, lidově zvané výškovky. Podivná byla i křídla. Ohýbala se směrem dolů, což je u ptáků dost nezvyklé. „Celkově mi soška spíše než ptáka připomíná současné větroně," uvedl archeolog.

Ono to létá!

Předmět ze dřeva fíkovníku vážil téměř 40 gramů, a tak byl příliš těžký na to, aby létal sám o sobě. Messiha však s pomocí svého bratra, který byl shodou okolností leteckým inženýrem, vyrobil přesnou kopii z lehkého balzového dřeva v poměru 5:1, se kterou provedl několik zkoušek. Ukázalo se, že model dokáže velmi dobře plachtit. „Jsem pevně přesvědčen, že ‚pták ze Sakkáry' je zmenšeným modelem starověkého letadla," vzkázal Messiha světu. V archivech navíc našel zprávu, že v roce 1898 našli v hrobce hned vedle sošky i papyrus s nápisem, který by se dal přeložit jako „chci vzlétnout".

Pozdější zkoušky v aerodynamickém tunelu, stejně jako počítačové modely, potvrdily, že tvary sošky splňují všechny parametry pro skutečný let. Místo sokola s roztaženými křídly by se tak spíše mělo mluvit o hornoplošníku s pečlivě opracovaným profilem křídla.

Přesto model letadla ze Sakkáry zůstává velkou záhadou. Jak je možné, že lidé před 2200 lety znali stroj, který byl z hlediska aerodynamiky mnohem čistší a povedenější než první letadla z éry bratří Wrightů? Rovněž neznáme jméno pradávného konstruktéra ani způsob, jakým tehdy lidé dostávali letoun do vzduchu. Záhadou je i to, kam a proč se tyto neuvěřitelné znalosti na další tisíce let ztratily. Není divu, že mnozí za vším vidí činnost návštěvníků z jiných planet.