Byla objevena kostra létajícího monstra. Obří tvor byl postrachem pravěku

Pterosaur

Pterosaur

Foto: Warpaint / Shutterstock.com

Pravěká zvířata známe nejen díky super drahým výpravným fantasy filmům hollywoodské produkce, ale i díky vykopávkám. Ty jsou pečlivě čištěny a později je z jednotlivých fragmentů díky moderním technologiím skládána pravděpodobná podoba již zaniklého světa. Čas od času se objeví skutečně impozantní nález. U pobřeží Skotska , kde by to nikdo nečekal, byla objevena dosud největší kostra pterosaura z období jury! Obdobné nálezy by byly spíše očekávány v oblastech Brazílie nebo Číny.

Archeologové nález objevili ve vápenci na pobřeží ostrova Skye u západního pobřeží Skotska.

Fosilii nalezla doktorandka Edinburské univerzity Amelia Pennyová během terénní exkurze na ostrově v roce 2017. Hledali zde stopy dinosaurů, když si Amelia všimla čelisti pterosaura vyčnívající z vápence v oblasti známé jako Brothers' Point. Podle toho, jak trojrozměrná zkamenělina vypadala, dostala název Dearc sgiathanach, neboli "okřídlený plaz". Pterodaktylové se dále vyvíjeli i po celé období triasu a v období křídy byli velcí jako stíhačky s rozpětím křídel až neuvěřitelných 12 metrů.

Přestože populární média často nesprávně označují pterosaury jako "létající dinosaury", ve skutečnosti jsou dinosauři definováni jako potomci posledního společného předka Saurischia a Ornithischia. To pterosaury zcela vylučuje, protože jsou blíže příbuzní ptákům a ostatním dinosaurům než krokodýlům nebo jiným žijícím plazům. Zároveň nejsou ani předky ptáků.

 Pterosaur nalezený v Číně, ilustrační foto.Pterosaur nalezený v Číně, ilustrační foto.Zdroj: AKKHARAT JARUSILAWONG / Shutterstock.com

Jak vypadal pterosaur?

Tento pterosaur neboli pterodaktyl, jak název napovídá, byl okřídlený plaz, který byl současníkem dinosaurů. Pterosauři byli první obratlovci, kteří dokázali létat. A byli skutečně obrovští, někteří dosahovali i velikosti dnešních letadel, což jim ještě přidávalo na majestátnosti.

Nález se Skotska bylo ještě mládě, protože jak trojrozměrná zkamenělina ukazuje, jeho rozpětí křídel bylo kolem 2,5 metru a jeho kosti hlavy a hřbetu byly ještě srostlé, stejně jako mikrostruktura kostí, jež byla ještě v periodě růstu. Přestože se jednalo jen o mládě, je to největší dosud objevená zkamenělina pterosaura z období jury, jež byla datována do doby před 170 miliony let. Fosilie ve vápenci ukázaly jednoznačně jehoaerodynamickou hlavu a zkřížené zuby, které při lovu sloužily jako klec.

Na video National Geographic se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Pterosauři nebyli předky ptáků

Pterosauři existovali po většinu druhohor: od pozdního triasu do konce křídy a jsou tak nejstaršími známými obratlovci, u nichž se vyvinula schopnost létat. Jejich křídla tvořila blána z kůže, svalů a dalších tkání. Pterosaury je možné rozdělit na dva hlavní typy - bazální pterosaury, kteří byli menší s plně ozubenými čelistmi a obvykle dlouhým ocasem, a pak pterodaktyloidy, kteří se vyvinuli v mnoha velikostech, tvarech a způsobech života.

Pterodaktyloidi měli užší křídla a volné zadní končetiny, velmi redukovaný ocas a dlouhý krk s velkou hlavou. Pohybovali se velmi dobře jak na zemi, tak ve vzduchu a některé jejich druhy dokázaly běhat a brodit se nebo plavat.

Jejich tělo a části křídel byly pokryty srstí z chlupovitých vláken. Tato tzv. pyknovlákna rostla v několika formách, od jednoduchých vláken až po rozvětvená péra, z nichž se pomalým vývojem zřejmě vyvinulo dnešní peří.

Na video se podívejte tady: 

Zdroj: Youtube
 

Dosud nejzachovalejší pterosauří zkamenělina celé Británie

Kdyby mělo nalezené mládě možnost dorůst do dospělosti, nejednalo by se o více než desetimetrové monstrum, ale jistě by měl rozpětí křídel kolem tří metrů.

"Pterosauři zachovaní v takové kvalitě jsou nesmírně vzácní a obvykle jsou vyhrazeni vybraným skalním útvarům v Brazílii a Číně. A přesto se obrovský, skvěle zachovalý pterosaurus vynořil z přílivové plošiny ve Skotsku," uvedla Natalia Jagielska, doktorandka na Edinburské univerzitě.

Aby byla fosilie vyjmuta co nejopatrněji, byly použity pily s diamantovým hrotem. Poté rentgenová počítačová mikrotomografie a podrobná vizuální kontrola odhalily dobře zachovalou kostru s kostmi. Podle Steva Brusatteho, profesora a vedoucího katedry paleontologie a evoluce na Edinburské univerzitě se jedná o nejzachovalejší pterosauří nález ve Skotsku vůbec a pravděpodobně i o nejlepší britskou kostru nalezenou od počátku 19. století.

Megaraptor Stín smrti

Vědci nalezli Stín smrti, největšího dravého dinosaura všech dob. Měl obří drápy

Nález přepisuje historii

Z období střední jury se obecně nezachoval mnoho fosilií, protože klimatické podmínky nebyly příznivé pro to, aby vydržely. Díky tomuto nálezu z roku 2017 muselo dojít k přehodnocení poznatky o tomto pravěkém živočichovi. Je totiž jasné, že pterosauři se vyvinuli do mnohem větších rozměrů dříve, než se dosud předpokládalo.

Aby pterosauři mohli létat, měli duté kosti s tenkými stěnami. Právě díky této křehké konstrukci se většina kostí nezachovala. O to vzácnější je fakt, že kostra ze Skotska, 160 milionů let po smrti ptakoještěra, zůstává v téměř nedotčeném stavu, členitá a téměř kompletní…  Vědci plánují kostru dále zkoumat.

 

Zdroje:

en.wikipedia.org/wiki/Pterosaurwww.thevintagenews.comwww.baodongnai.com.vn