Tvor s rozpětím křídel přes 9 metrů a lebkou o velikosti téměř jednoho metru evokuje v lidech "skutečného draka". Zkamenělinu našel v roce 2011 v lomu severně od Richmondu místní sběratel Len Shaw. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Byl zdatným plavajícím dravým dinosaurem

Thapunngaka shawi, klasifikovaný jako anhanguerský pterosaurus, ovládal oblohu v období křídy, tedy asi před 105 miliony let. Jeho dlouhá kopinatá tlama byla lemovaná asi 40 zuby ostrými jako břitva a byla ideální k lovu ryb z dávného Eromangského moře, které pokrývalo část dnešního Queenslandu.

Tim Richards, doktorand Queenslandské univerzity, věnoval povaze tohoto tvora studii, kde jej popsal slovy: „Vrhal by velký stín na nějakého třesoucího se malého dinosaura, který by ho neslyšel, dokud by nebylo pozdě." Richards dále zdůraznil význam nálezu, protože fosilie pterosaurů jsou kvůli jejich křehkým dutým kostem vzácné.

Ústa jako oštěp

Tento pterosaurus patřil do čeledi Anhanguera, která proslula úspěšnými pokusy o let s pohonem v druhohorách. Charakteristické kostěné hřebeny na horních i dolních čelistech tohoto tvora pravděpodobně usnadňovaly skryté útoky na nic netušící kořist. Vědci hodlají tuto fosilii využít k získání poznatků o aerodynamice pterosaurů.

Jméno Thapunngaka shawi pochází z domorodého jazyka Wanamara a v překladu znamená "Ústa jako oštěp", což je pocta jeho děsivě stavěné lebce. Objev této fosilie doplňuje a rozšiřuje omezené záznamy o australských pterosaurech a přispívá k našemu poznání rozmanitosti těchto dávných létajících plazů.

Létající noční můra

Richards přirovnal Thapunngaka shawi k "létající noční můře" a vyzdvihl jeho nadvládu nad prehistorickým nebem. Obrovské rozměry a dravost tohoto tvora mu dávají pověst obávaného vzdušného predátora v době vlády dinosaurů.

Objev navazuje na dřívější nálezy pterosaurů v Austrálii, jako byl Ferrodraco lentoni, známý jako "železný drak", který se pyšnil podobným, ale menším rozpětím křídel.

Impozantní velikost a to, co víme o Thapunngakovi shawi, ještě více podtrhuje jeho pozici špičkového dravce na dávné obloze a připomínají nám obdivuhodnou rozmanitost prehistorického života.

Zdroje: bigthink.com, www.stoplusjednicka.cz, en.wikipedia.org/wiki/Thapunngaka, allthatsinteresting.com