Pterosauři byli ptáci bez peří, kteří měli křídla tvořená kůží a kostmi. Vectidraco daisymorrisae byl asi jedním z nejmenších druhů pterosaura, a to s rozpětím křídel kolem 30 cm. Byl objeven na ostrově Wight v Anglii. Málo se o něm ví, protože byly nalezeny jen ojedinělé zkameněliny, jako jsou kosti lebky a křídel.

Daisymorrisae po holčičce Daisy

Holčička, která kosti náhodou nalezla, má dnes po sobě pojmenované létající prehistorické zvíře. To se hned tak někomu nepoštěstí. Dívka z ostrova Wight Daisy Morris nevěděla, co našla, jenže později se ukázalo, že zkamenělé kosti, které našla na pláži Atherfield, jsou dosud neobjeveným druhem.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Životní nález

Martin Simpson, odborník na zkameněliny, uvedl, že jde o příklad toho, jak "významné objevy mohou učinit amatéři". Daisyina maminka Sian Morrisová uvedla, že její dcera začala s lovem zkamenělin ve třech letech. Zajímalo jí to, stejně jako každé zvídavé dítě. Měla velmi dobrý postřeh na drobné zkameněliny, a tak našla i tyto malé černé kosti, které trčely z bahna. Rozhodla se kopat dál a všechny je vydolovat. Učinila tak svůj životní objev, který už jen těžko překoná. Na zčernalé "kosti trčící z písku" narazila v roce 2009, když jí byly čtyři roky. Její rodina poté oslovila "fosilního experta" ze Southamptonské univerzity, právě Martina Simpsona.

Ostrov Wight: Hlavní město dinosaurů Velké Británie

„Věděl jsem, že se dívám na něco velmi zvláštního. A měl jsem pravdu," řekl pan Simpson, když se potvrdilo, že se jedná o nový rod a druh malého pterosaura, létajícího plaza z období spodní křídy. Jak se zdá, kdyby Daisy fosilii nenašla, byla by odplavena a zničena kvůli erodujícímu pobřeží ostrova.

Pterosaurus byl pak darován Přírodovědnému muzeu, které nedávno označilo ostrov Wight za "hlavní město dinosaurů Velké Británie". Na ostrově byla objevena téměř kompletní kostra 3,6 metru dlouhého dinosaura. Pterosauři byli létající plazi, kteří žili ve stejném období jako dinosauři, tedy před 220 miliony let.

Zdroje: www.bbc.com, en.wikipedia.org/wiki/Vectidraco, onthewight.com