Eliška Gaia Fuxová, známá veřejnosti jako Jitřní záře, alias Půlnoční bouře, se narodila do rodiny, která vyznávala alternativní životní styl. Její rodiče, Blanka Fuxová a Jaroslav Blovský, byli zastánci přírodního, vegetariánského a samozásobitelského způsobu života. Dívenka přišla na svět 4. srpna 2001 o půlnoci, za velké bouře. Jméno, které jí rodiče chtěli dát, rozhodně nebylo náhodou.

Život nebyl jako z pohádky…

Hned po narození Elišky však začaly komplikace. Rodiče chtěli dát své dceři neobvyklé jméno Půlnoční bouře, ale matriční úřad jej odmítl. Nakonec se rodiče s úřady dohodli na kompromisu a holčička dostala jméno Eliška Gaia, jak si ještě řekneme dále. Ostatně, stanovisko úřadů jsme mohli poměrně věrohodně sledovat i v seriálu Jitřní záře. Nejen tato událost vedla k mediálnímu zájmu. Rodiče dítě nenechali registrovat ani očkovat, což úřady vyřešily tak, že dítě rodičům odebraly.

Jako miminko strávila Eliška několik týdnů v kojeneckém ústavu v Plzni, než soud rozhodl o jejím navrácení zpět k rodičům. Důvodem pro odebrání bylo, že neměla rodný list, nebyla zapsána v matrice, nebyla očkována a nebyla registrována u žádného dětského lékaře.

Krásné vzpomínky, ale i těžký život

Eliščini rodiče preferovali alternativní způsob života, odmítali tradiční hodnoty a snažili se žít co nejvíce izolovaně od většinové společnosti. Její dětství bylo plné nekonvenčních zážitků, od domácího porodu za bouřky až po odmítnutí tradičního školního vzdělávání. Sama Eliška však vzpomínala hlavně na krásné chvíle, kdy si s maminkou hrála na louce, pletly věnečky z pampelišek nebo vařily u pece. Nicméně s příchodem sourozenců se začaly objevovat i těžší chvíle v Eliščině životě.

Svůj neobvyklý životní styl rodiče zaplatili spory s úřady. Malá Eliška nebyla úředně zaregistrována a nebyla podrobena povinným očkováním. Přestože se holčička záhy k rodičům vrátila, boj o nekonvenční jméno skončil. Eliška tak byla oficiálně pojmenována Eliška Gaia.

Očkování – „červený hadr na býka“

Případ Půlnoční bouře vyvolal diskusi o povinném očkování a regulaci volby jmen. Rodiče nakonec ustoupili a dali dívce nové jméno. Již od útlého věku byla Eliška svědkem netradičního životního stylu svých rodičů, kteří se rozhodli žít mimo rámec běžné společnosti. Eliška však vyrůstala v rodině, která preferovala zcela jiné způsoby vzdělávání. Přirozenější pro ně byl život v přírodě. S přibývajícím věkem alternativní idyla dostala trhliny. Dívka v adolescentním věku zatoužila po životě, který žili její spolužáci a po společnosti svých vrstevníků.

Na podzim 2017, ve svých šestnácti letech, se tak dívka, skoro na prahu dospělosti, rozhodla odejít od rodičů dobrovolně. Nestačilo jí domácí vzdělávání a odhodlala se zkusit život mimo rodinu. Vstoupila do Dětského domova Kašperské Hory, kde chtěla začít žít jako její vrstevníci a mít možnost chodit do běžné školy, tvořit si přátelství a být nezávislá. Tento krok byl pro ni velkou výzvou a po několika měsících se začala s novým prostředím sžívat. Měla konečně možnost studovat a žít podle svých představ.

Na trailer k minisérii inspirované Eliščiným příběhem, se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Dnes je z ní spokojená maminka

Dnes, ve svých dvaadvaceti letech, Eliška Gaia Fuxová vede běžný život v jihočeském městečku. Žije se svým partnerem a vychovává svou první vlastní dceru. I když si užívá moderních vymožeností a aktivně komunikuje na sociálních sítích, svou minulost nezapomíná. Ráda zdůrazňuje, že respektuje alternativní životní styl svých rodičů, i když sama volí jinou cestu.

Na svém Facebooku například píše:

FB užívám:

1) proti zapomenutí známých

-  měj prosím v profilu fotku tváře + jméno, pod nímž tě znám;

-  žádosti o přátelství prosím doprovodit SZ s připomenutím, jak se známe (příp. důvod, proč se poznat máme).

2) komunikaci s přáteli, ale mám malou princeznu a čas věnuji i jiným věcem.

- neber si osobně, když pár (tý)dnů neodpovím!!

3) případné seznámení s novými lidmi, ale:

Preferuji nenabalovat nové a nové profily jako FB "přátele". Neznáme-li se osobně anebo není něco, co by nás nějakým způsobem spojovalo, zvaž raději než friend-request odkliknout "Sleduj"/"Follow" (o tlačítko vedle).

Seznamovat se s novými lidmi chci přednostně za účelem společných zájmů...

- životního stylu, dětí, pohledu na svět

Pokud na mě máš nějaké otázky, stačí mi napsat SZ, netřeba žádost o přátelství. A pokud si mě přidáváš jen z důvodu, že ve skutečném životě máš málo přátel - ZAMĚŘ SE NA SEBE -

Přeji ti krásný den/život a doufám, že tímto předejdu těm „zbytečným“ žádostem

Zde se můžete podívat i na to, jak Eliška dnes vypadá.

Dnes Eliška Gaia Fuxová vychovává vlastní dceru tradičním způsobem, ale rozhodnutí svých rodičů chápe. I přes turbulentní začátek života našla svou cestu a snaží se vybalancovat rovnováhu mezi tradičními a alternativními hodnotami. Právě její příběh inspiroval tvůrce k vytvoření minisérie Jitřní záře, která reflektuje polaritu mezi světem tradičním a alternativním. Příběh Elišky ukazuje, jak člověk může vyjít z netradičního prostředí, hledat vlastní cestu a najít štěstí ve "běžném" životě, který si zvolil.

Zdroje: www.blesk.cz, www.extra.cz, www.extra.cz, www.facebook.com, sip.denik.cz, info.dingir.cz