Záhada na planině Altiplano

Na pouštní plošině Altiplano v nadmořské výšce kolem 4 000 metrů, izolované od jakékoliv civilizace, se nachází naleziště monumentálního chrámového komplexu. Na ploše 167 x 117 metrů jsou rozesety obrovské megalitické desky o rozměrech 8 x 5 x 1 metrů a váze až 130 tun, což z nich dělá největší kamenné kvádry zhotovené lidskou rukou na světě. Jsou vytesané s neskutečnou přesností z jednoho z nejtvrdších materiálů – dioritu. Na místo byly přepravené z 15 kilometrů vzdálených lomů u posvátného jezera Titicaca.

 Bloky jsou po planině rozházené s takovou lehkostí, jako by si s nimi kdysi pohrávala dětská ruka. Vypadá to, jako by obrovská katastrofa nepředstavitelných rozměrů rozmetala toto gigantické dílo. Archeologové vedou debaty, co komplex Puma Punka ve skutečnosti byl, k čemu sloužil a jak bylo vůbec možné, že v době svého vzniku – asi před 2 000 let, byli lidé schopni přepravit a zpracovat s neuvěřitelnou přesností předměty tak kolosálních rozměrů a vah.

Opravdu mohl být komplex vybudovaný už před 15 000 lety?

Ostatně již stanovení data vzniku tohoto komplexu je problémem, na kterém se vědci nejsou schopni shodnout. Archeolog Arthur Poznansky věnoval ruinám Puma Punka několik desetiletí výzkumné práce. Na základě svých zkoumání tvrdil, že Puma Punka je mnohem starší než 2 000 let a odhadoval, že stáří stavby může být až 15 000 let. Vycházel z hypotézy, že původní architekti určili zarovnání a polohu kamenů tak, aby odpovídaly postavení hvězd své doby. Pokud tomu tak bylo, pak by se poloha stavby kryla s konstelací vesmírných těles opravdu odpovídající době před 15 000 lety.

Kdo a pro koho toto všechno vybudoval?

Fascinující a nevysvětlitelné je kdo, jakými metodami a jakými pracovními postupy vybudoval struktury o hmotnosti stovek tun. To je skutečnou záhadou, pravděpodobně jednou z největších na naší planetě. Nikdo zatím nedokázal přesvědčivě nabídnout vysvětlení, které by alespoň částečně poodhalilo tajemství, které stavba na planině Altiplano skrývá.

Ohromující řemeslná přesnost

Tajemství o to větší, s jakou přesností jsou gigantické bloky opracované. Naše civilizace mívá sklony podléhat představě, že jsme nejvyspělejším článkem vývojového řetězce na planetě. Ale při tak složité a jemné kamenické práci, jaká je v Puma Punka k vidění, musela být použita velmi vyspělá technologie. Bloky jsou řezané, ne tesané, v přesných pravých úhlech. Do desek jsou vyvrtané velmi přesné kruhové otvory o malých průměrech. Kameny mají po celé délce vyřezané drážky s takovou jemností provedení, že moderní technologie opracování kamene nevěřícně vrtí hlavou.

Znala tehdejší civilizace laser?

Ale jak by tak primitivní lidé, žijící možná před desetitisíci lety, mohli vytvořit tak dokonalou kamennou práci? Mohli stavitelé Puma Punku vyrobit megalitické kameny s pomocí pokročilé technologie, kterou známe až my? Pokud se na kameny podíváte pečlivě a použijete lupy na některé z nich, můžete vidět složitou kamenickou práci, při které vás napadne, že tehdejší lidé jako by používali strojní nástroje s lasery. Je to naprosto neuvěřitelné, ale musíme si sami přiznat, že ten, kdo toto místo postavil, měl znalosti plánování, logistiky a přístup k pokročilé technologii na nesmírně vysoké úrovni.

Zdroj: Youtube

Čí mocná ruka toto dílo rozmetala?

V řadě otázek, na které neznáme odpovědi, musí stát nutně i zamyšlení, co se s chrámovým komplexem stalo. Jaká ohromující síla musela zasáhnout, aby tak mamutí bloky mohla s lehkostí rozházet. Ke katastrofě jakých rozměrů tady muselo dojít? Co se v těchto od civilizace odlehlých místech před tisíci a tisíci lety stalo? Ani zde nemáme uspokojivé odpovědi. I proto zůstává Puma Punka jedním ze nejzáhadnějších míst na Zemi.

Zdroje: www.mysteriesrunsolved.com, www.youtube.com