Marťanský pomocník

Marťanské vozítko MRO zkoumá povrch Marsu od roku 2006. Kromě jiných přístrojů je vybavené polychromatickou kamerou HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment), která pracuje ve viditelné oblasti spektra s vysokým rozlišením od 30 do 60 centimetrů na pixel. Na Zem pak astronomům a dalším vědcům posílá kvalitní snímky, které jim pomáhají prostředí rudé planety zkoumat.

Vymóděný jako na bál

Mars je prašný, písčitý a větrný, takže duny na jeho povrchu jsou zcela běžné. „Na Marsu jsou běžné písečné duny mnoha tvarů a velikostí. V tomto případě jsou duny téměř dokonale kruhové, což je neobvyklé,“ uvedl pro tisk k novému snímku planetární geolog Alfred McEwen. Připomínají pravidelné puntíky, kdysi velmi oblíbený a módní vzor, tzv. polka-dots. „Jsou přesto mírně asymetrické, se strmými skluznými plochami na jižních koncích. Naznačuje to, že písek se obecně pohybuje směrem na jih, ale větry mohou být proměnlivé,“ upřesnil McEwen.

Následující video ukazuje podivuhodnou krajinu na Marsu:

Zdroj: Youtube

Mráz si pohrál

Kamera HiRISE již několikrát zaznamenala pohyb dun a složité písečné struktury. Snímek kruhových dun pořídila v rámci zkoumání sezonních změn na Marsu na jeho severní polokouli. Ukázala tak, že nejen vítr, ale i mrazivé počasí může vytvořit z písečných dun podivuhodné útvary. Právě světle šedé „polka-dots“ vznikly působením mrazu. Byly zachyceny, když se na Marsu blížilo jaro a zmizela z nich námraza. A jak uvedli vědci, o marťanských podivuhodných dunách toho ještě hodně neví. Stále je co objevovat a zkoumat. Snímky i videa ukazují, že přírodní útvary na Marsu jsou stejně velkolepé jako na Zemi.  

www.cnet.com, www.iflscience.com