NASA zachytila na povrchu Marsu podivnou věc. Podívejte se na legrační puntíky. Napadne vás, jak vznikly?

Elena Velímská | 17. 3. 2023

Ač suchá a písečná, krajina na Marsu je krásná a překvapuje podivuhodnými útvary. Už dříve zachytila NASA prostřednictvím svého pomocníka – planetární sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) působivé duny. Nyní Mars ukázal, že má smysl pro módu. Duny si krásně vytvaroval a vyzdobil se tak puntíky.

Marťanský pomocník

Marťanské vozítko MRO zkoumá povrch Marsu od roku 2006. Kromě jiných přístrojů je vybavené polychromatickou kamerou HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment), která pracuje ve viditelné oblasti spektra s vysokým rozlišením od 30 do 60 centimetrů na pixel. Na Zem pak astronomům a dalším vědcům posílá kvalitní snímky, které jim pomáhají prostředí rudé planety zkoumat.

NASA zveřejnila kouzelnou fotku z Marsu. Podívejte se na roztomilého medvídka. Tohle vás pobaví
Magazín

NASA zveřejnila kouzelnou fotku z Marsu. Podívejte se na roztomilého medvídka. Tohle vás pobaví

Vymóděný jako na bál

Mars je prašný, písčitý a větrný, takže duny na jeho povrchu jsou zcela běžné. „Na Marsu jsou běžné písečné duny mnoha tvarů a velikostí. V tomto případě jsou duny téměř dokonale kruhové, což je neobvyklé,“ uvedl pro tisk k novému snímku planetární geolog Alfred McEwen. Připomínají pravidelné puntíky, kdysi velmi oblíbený a módní vzor, tzv. polka-dots. „Jsou přesto mírně asymetrické, se strmými skluznými plochami na jižních koncích. Naznačuje to, že písek se obecně pohybuje směrem na jih, ale větry mohou být proměnlivé,“ upřesnil McEwen.

Následující video ukazuje podivuhodnou krajinu na Marsu:

Zdroj: Youtube
Toto jsou poslední snímky záhadné lidské tváře z Marsu. Do kauzy vnesly jen další nejasnosti
Magazín

Toto jsou poslední snímky záhadné lidské tváře z Marsu. Do kauzy vnesly jen další nejasnosti

Mráz si pohrál

Kamera HiRISE již několikrát zaznamenala pohyb dun a složité písečné struktury. Snímek kruhových dun pořídila v rámci zkoumání sezonních změn na Marsu na jeho severní polokouli. Ukázala tak, že nejen vítr, ale i mrazivé počasí může vytvořit z písečných dun podivuhodné útvary. Právě světle šedé „polka-dots“ vznikly působením mrazu. Byly zachyceny, když se na Marsu blížilo jaro a zmizela z nich námraza. A jak uvedli vědci, o marťanských podivuhodných dunách toho ještě hodně neví. Stále je co objevovat a zkoumat. Snímky i videa ukazují, že přírodní útvary na Marsu jsou stejně velkolepé jako na Zemi.  

www.cnet.com, www.iflscience.com

Tagy Alfred S. McEwen HiRISE Mars Mars Reconnaissance Orbiter NASA puntíky Země