Noční květina

Pupalka dvouletá je dvouletá bylina, která dosahuje výšky od půl metru do dvou metrů. Často roste solitérně, tedy osamoceně uprostřed prostoru. Odkud pochází původně je dosud záhada. Někteří botanici uvádějí Dálný Východ, jiní severní Ameriku, ještě jiní tvrdí, že pochází přímo od nás, z jihu Čech a Moravy.

Volně v přírodě se jí daří na štěrkových naplaveninách u řek. Ale kvůli tomu, jak mají řeky čím dál častěji upravované okolí a regulovaný tok, pupalka se přestěhovala a roste podél silnic a železničních tratí. Stačí jí chudá půda, potřebuje teplo a sucho. Je odolná, nenáročná a schopná udržet se tam, kde mnoho jiných rostlin zahyne.

Bývá nazývána také noční svíce. To proto, že kvete června dozáří, ale jenom večer a v noci. Její voňavé, zlatavě žluté květy se otevírají až po šesté hodině večerní. Pak květ uvadne a opadá. Posléze má pupalka tobolky a v nich semena.

Semínka pupalky

Tato bylina je pro člověka přínosná zejména tím, co obsahují její semena. Jsou olejnatá a ukrývají v sobě esenciální mastné kyseliny: linolenovou, linolovou (která je silný antioxidant) a olejovou. Tyto látky jsou důležité pro fungování imunity lidského organismu. Ovšem tělo si je nedokáže samo vyrobit, je tudíž závislé na příjmu těchto mastných kyselin z potravy.

Olej z pupalky je velmi všestranný. Posiluje imunitu i správně probíhající trávení a činnost srdce. Chrání proti stresu a dá se využít i pro lepší hojení ran a popálenin. Vnitřně ho lze užívat dlouhodobě, ale doporučuje se po půl roce alespoň na měsíc vysadit.

Kromě užitečného oleje ze semen se dá využít i kořen pupalky. Je to v podstatě kořenová zelenina, chutná podobně jako kořen petržele nebo pastinák. Můžete ho také usušit, rozemlít a využívat v kuchyni jako koření. Listy se hodí do salátu. Květy poslouží na obklady při vyrážkách a zánětech pokožky.

Zázrak pro ženy

Hromadění cholesterolu hrozí oslabením a ucpáváním cév. Zároveň se namáhá srdeční sval, který se musí snažit, aby dostal krev všude, kde je potřeba.

Pupalka je zázrakem hlavně pro ženy nad 50 let. Populární a snadno dostupná je pupalková tinktura, která se vyrábí z pupenů. Podobně jako olej ze semen posiluje cévy a podporuje srdce, pomáhá udržet normální zdravou hladinu cholesterolu. Zároveň projasňuje pleť, podporuje zažívání a ulevuje od předmenstruačních bolestí.

Tinktura se obvykle užívá v množství kapek podle váhy člověka, dvakrát až třikrát denně. Tinkturu by ovšem neměly užívat těhotné a kojící ženy. Pro obecné zlepšení zdravotního stavu a osvěžení z ní můžeme vyrobit lahodný nápoj.

Potřebujeme čerstvé květy, takže pokud chceme mít nápoj přes den, nasbíráme je večer a uložíme do lednice. Někdy mohou květy zůstat otevřené i přes den, pokud je zataženo.

Nasbírané květy necháme 1 minutu vařit ve vodě, stačí hrst květů na hrnek. Pak slijeme a můžeme rovnou podávat.

Pokud má někdo mlsný jazýček a potřebuje si pupalkový čaj dosladit, může zkusit přidat med, slad nebo obilný sirup. Jestliže rádi experimentujete, vyzkoušejte pupalku smíchat s meduňkou nebo s mátou.

Zdroje: www.gsklub.cz, cs.wikipedia.org, www.jimejinak.cz, nadeje-byliny.eu, www.drmax.cz