Puškvorec obecný

Tuto léčivou rostlinu používali už ve starověké Číně a Indii. U nás ho najdeme kolem bahnitých rybníků a mokřadů. Vysoká rostlina s dlouhým plochým tělem má ráda kombinaci stojacích vod a dostatečného přísunu slunce.

Její výška dosahuje až 150 centimetrů.Puškvorec je oblíbený jako okrasná zahradní rostlina. Lidé si ho vysazují kolem svých domácích jezírek.

Ne všichni zahrádkáři ale vědí, co za klenot vlastně pěstují na své zahrádce. Acorus calamus, jak se puškvorec nazývá latinsky, má totiž široké spektrum léčivého využití.

Zdroj: Youtube

Léčivé účinky

Puškvorec působí na celou škálu trávicích problémů. Pomáhá při nechutenství a na podrážděný nebo překyselený žaludek.

Tato rostlina významně ulevuje při nadýmání, které způsobuje bolestivé křeče. Ulevuje také při kataru střev a zastavuje úporné průjmy.

Působí dezinfekčně a močopudně. Skvělé účinky má puškvorec na kožní choroby, jako jsou ekzémy, různé vyrážky a špatně hojící se rány. V tomto případě se z něj dělají koupele, které mají blahodárné účinky na revmatismus.

Jak se užívá

Tato mnohostranná zářivě zelená rostlina se zpracovává do tinktury, nálevu, odvaru, likéru, prášku nebo kandovaného oddenku.

Nálev se připraví ze 2 lžic sušeného oddenku puškvorce obecného a 250 ml vody, necháme odstát cca 15 minut. Tento nálev se popíjí optimálně 2x denně po 1 šálku pro dospělého člověka.

Tinktura se užívá při nechutenství 15-30 kapek tinktury. Při křečích z nadýmání se může užít až 60 kapek, které je možno dosladit cukrem, medem, nebo libovolným sirupem.

Odvar připravíme smícháním 10 g sušeného oddenku s 500 ml vody, vaříme 8 minut. K vnějšímu užití se připravuje silnější odvar, který se dává do mastí, koupele, používá se na obklady, nebo jako kloktadlo. Například odvar do koupele se dělá ze 600 g sušeného puškvorce a 4 až 5 litry vody.

Veškeré formy této léčivky by se neměly používat déle jak 6 týdnů. Doporučuje se 6 týdnů pauza, a pak zase popřípadě opakovat kůru.

Pokud vás trýzní křeče a nafouklé břicho, doporučuje se žvýkání oddenku puškvorce obaleného v cukru. Je potřeba používat miniaturní dávky, a postupovat velmi opatrně.

V menším množství můžete prožívat velmi příjemné až euforické stavy. Výjimkou nejsou zrakové halucinace. Pokud byste to s dávkováním přehnali, můžete se snadno předávkovat.

Calamus využívaly indiánské kmeny v Severní Americe (Severozápadní Kanada), které k rituálům používaly právě puškvorec, který má typicky nasládlé aroma.

Játra jako v bavlnce

Zkušené bylinkářky právě teď sbírají silně aromatický podzemní stonek, kterému říkáme oddenek. Ten může dosahovat až půl metru, a používá se právě k očistě jater. Pomáhá i k jejich regeneraci. Po šetrném vyrýpnutí oddenku ho při teplotě kolem 40 pečlivě umyjte, očistěte a následně sušte.

Zdroje: muzeumricany.cz, tandfonline.com, www.sirius.nl