Vědci řeší záhadný původ Evropanů. Lovce před 15000 lety nahradila rasa neznámého původu

Natálie Borůvková | 5. 2. 2023

Pozor - slovo Jamanjci!!! Vědci řeší záhadný původ Evropanů. V pohoří Kavkaz objevili novou linii evropského původu. Údajně měla před 15000 lety nahradit lovce. 

Nalezená linie Evropanů je důkazem, že jsme vznikli smíšením čtyř různých skupin.

Vědci řeší záhadný původ Evropanů

Tuto dosud nepoznanou kapitolu v dějinách Evropy otevřely pozůstatky tří pravěkých lovců. Jejich stáří se odhaduje na časový horizont mezi 9 700 až 13 700 let.

Díky analýze DNA se zjistilo, že ostatky patří zcela nové linii evropského původu. Pochází z Gruzie, od lovců z doby ledové, jejichž DNA přežívá v mnoha dnešních Evropanech.

Původně se předpokládalo, že Evropan, jakého dnes známe, vznikl smíšením tří skupin dávných národů. První skupinou byli lovci a sběrači. Druhou zemědělci z Blízkého východu a třetí kočovníci z Kavkazu. Ti přišli do Evropy v době bronzové, zhruba před 5 000 lety.

Nyní však vědci identifikovali další, čtvrtou skupinu, která žila v pohoří Kavkaz v Gruzii na jihu Ruska.

„Jde o zcela novou nit, která si k nám našla cestu až dnes a týká se lidí od Irska až po jihovýchodní Asii," řekl Daniel Bradley, hlavní autor studie a profesor z Trinity College v irském Dublinu.

„Je to poprvé, co máme k dispozici fosilní genetická data z Kavkazu, která odhalují naši hlubokou historii a to, odkud pocházíme," uvedla Cristina Gamba, spoluautorka výzkumu z Centra pro geogenetiku Přírodovědného muzea v dánské Kodani.

Lovce před 15000 lety nahradila zvláštní rasa neznámého původu

Nový objev nabídl vědcům lepší vhled do historie evropských rodů a osvětlil genetický původ Jamanjců, který byl až dosud záhadou. Kmen Jamanjců byl z části složen z lovců a sběračů, kteří žili v blízkosti Kavkazu zhruba o 5 000 až 8 000 let dříve.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

„Získali jsme přístup k mapám genetického materiálu z těchto lidských pozůstatků a ukázalo se, že obsahují velmi důležitý kousek skládačky," uvedl Bradley a dodal: „Historie Evropanů je protkána mnoha nitkami, téměř jako deka, a je velmi obtížné tyto nitky od dnešních lidí rozplést."

Bradleymu a jeho týmu se podařilo získat velké množství původní lidské DNA. Vzorky byly dobře zachovány převážně díky suchu a chladu, které v jeskyních jsou. 

V západní Georgii se pak podařilo vykopat rovnou dvě kostry, jež měly shodné DNA. Jejich stáří se pohybovalo mezi 9 700 až 13 300 lety. „Rychle jsme si všimli, že DNA je mimořádně dobře zachovaná," sdělil Bradley. U těchto genomů se podařilo určit celý genetický materiál, navíc ve vysoké kvalitě.

K homo sapiens brzy přibude nový druh člověka, předvídá vědec. Lidstvo zcela převálcuje
Magazín

K homo sapiens brzy přibude nový druh člověka, předvídá vědec. Lidstvo zcela převálcuje

Bradley tvrdí, že k vůbec prvnímu kontaktu lovců a sběračů s okolním světem došlo před 14 000 až 15 000 lety, tedy po ústupu ledu. Právě z této skupiny pocházejí Jamanjci.

Zdroje:

www.dailymail.co.uk

www.independent.co.uk

www.mpg.de

Tagy Blízký východ Daniel Joseph Bradley doba ledová Evropa Gruzie Irsko Kavkaz lovec Rusko Trinity College