Lidé jsou skutečně potomky pouze dvou osob, dokázala DNA. Je to ale trochu jinak, než píše Bible

Lenka Bělská | 16. 3. 2023

Naše planeta hostí osm miliard lidí. Toto obrovské číslo by mohlo vést k domněnce, že jako druh máme bohatou genetickou rozmanitost. Každý z nás je přece jiný. Opak je ale pravdou. Jak ukazuje srovnání mitochondriální DNA, jedinec se od druhého liší v průměru o 0,1 %.

„Kultura a životní podmínky, to jsou oblasti, které nás mohou od ostatních lidí odlišovat. Pokud jde ale o základní biologii, jsme jako hejno holubů,” tvrdí doktor Mark Stoeckle z Rockefellerovy univerzity v New Yorku, jenž se se svým kolegou Davidem Thalerem z univerzity v Basileji ve Švýcarsku pustil do rozsáhlého srovnání více než pěti milionů genetických kódů od 100 000 živočišných druhů. „Sice poznáte, že se ptáci liší například ve zbarvení, většina vám ale připadá totožná.”

V Africe našli civilizované šimpanze, co se chovají jako první lidé. Vědci jsou v šoku
Magazín

V Africe našli civilizované šimpanze, co se chovají jako první lidé. Vědci jsou v šoku

Genetici se zaměřili na mitochondriální DNA, tedy část genomu všech mnohobuněčných živých bytostí, která se nachází v mitochondriích. Tvoří tak součást mimojaderné genetické informace, jenž se přenáší pouze po mateřské linii. Mutace se na nich objevují pomalu, což umožňuje najít vztahy mezi druhy a hodnotit tak úroveň rozmanitosti.

Původ lidstva

Analýza ukázala, že většina ze 100 tisíc zkoumaných druhů, včetně Homo sapiens, se ve své vlastní skupině liší v průměru o 0,1 %. „Tento výsledek nás překvapil,” přiznal Stoclet. Vědci si mysleli, že velikost lidské populace by nás z genetického hlediska měla učinit pestřejší než zvířata. „Došli jsme tedy k závěru, že úroveň diverzity nezávisí na počtu jedinců, ale na době existence.”

Zdroj: Youtube

Tento fakt podle odborníků svědčí o tom, že většina současných živočichů žije na naší planetě stejně dlouho jako moderní lidé, tedy zhruba 200 tisíc let. Nezjevili se ale náhodou. „Jejich předci mohli zažít nějakou katastrofu, která zredukovala velikost populace a podpořila vznik nového druhu,” říká David Thaler. 

Češi jsou potomci pouze tří žen. Jak naše pramatky vypadaly a odkud přišly?
Magazín

Češi jsou potomci pouze tří žen. Jak naše pramatky vypadaly a odkud přišly?

Něco podobné mohli zažít i lidé. Teoreticky bychom tak mohli být potomky jednoho páru, podobně, jako to popisuje kniha Genesis. Studie je podle televizní stanice Fox News v souladu s Biblí hned dvakrát. Potvrzuje, že jsme povstali pomocí neznámého mechanismu a živočišné druhy se nevyvíjely postupně, ale objevily se společně. Od tohoto tvrzení se ale vědci distancovali. 

Čeká nás vyhynutí?

„Naše studie je založena na darwinovské evoluci,” upozornil Mark Stoeckle. „Proto připouštíme, že existuje možnost, že všechny živé bytosti mohou mít zakódován záhadný proces, díky němuž jsou odsouzeny v určitém bodě téměř vymřít.”

Zdroj: Youtube

„Doby ledové, pandemie, ekologické katastrofy, konkurence jiných druhů nebo války,” vyjmenovává Thaler. „Ať už je to cokoli, zvířata i lidé zažívají pulsy růstu a stagnace nebo téměř vyhynutí v podobných časových měřítcích. Tomu se říká vývoj.”

www.ria.ru, www.uk.news.yahoo.com, www.dailymail.co.uk

Tagy Basilej Bible doba ledová New York Rockefeller University Švýcarsko Univerzita v Basileji