NASA objevila na planetce Ceres světélkující pyramidu s hladkými stěnami a nádrž pod povrchem

Lenka Bělská | 7. 4. 2023

Trpasličí planetka Ceres patří mezi nejzáhadnější vesmírné objekty naší Sluneční soustavy. Nejenže by mohla obsahovat vodu, a tedy i určitou formu života, ale také se pyšní pozoruhodnou strukturou povrchu. Uprostřed rozsáhlé nížiny se vypíná vysoká hora, která se nádherně třpytí.

Podivná pětitisícovka byla objevená pomocí sondy Dawn v roce 2015. Nejdřív vypadala jako malý hrbolek s jasnými hranami. Jakmile ale přístroj začal klesat, ukázalo se, že kopec má tvar oválnější pyramidy s hladkými strmými stěnami. Jeho svahy tvoří záhadný materiál, jenž světélkuje.

Vědci chtějí vytvořit umělý svět v kosmickém cylindru. Šílená myšlenka může být realitou
Magazín

Vědci chtějí vytvořit umělý svět v kosmickém cylindru. Šílená myšlenka může být realitou

„Nikdo nečekal, že na planetce, obíhající v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, najdeme podobný útvar,” přiznal se Chris Russell z Kalifornské univerzity v Los Angeles. „Stále nemáme uspokojivý model vysvětlující, jak vznikl.”

Planetka Ceres

Odborníci předpokládají, že pyramida Ahuna Mons by mohla být výsledkem kryovulkanismu. Při této sopečné činnosti vyvěrá na povrch chladný viskózní materiál bohatý na vodu. Pro vznik tohoto jevu je nutné, aby těleso bylo uvnitř rozžhavené. Pouze v tomto případě je schopné natavit ledovou krustu. 

Vedoucí arizonského výzkumného týmu David Williams si myslí, že kopule mohla vzniknout pouze před několika miliony lety. „Hora nese minimální stopy po erozi. Její stěny jsou hladké a nepoškozené,” vysvětluje.

Záhadná světla

Kryovulkanismus také odpovídá na otázku, proč Ahuma Mons světélkuje. Kapalina, která pronikla na povrch, obsahovala s největší pravděpodobností uhličitan sodný. Jamile se voda vypařila, zanechala za sebou solnou krustu. 

Vědec popsal, jak by vypadal život na jiných planetách. Zcela jinak, než ve sci-fi filmech
Magazín

Vědec popsal, jak by vypadal život na jiných planetách. Zcela jinak, než ve sci-fi filmech

Vědci tvrdí, že nádrž solanky se nachází hluboko v nitru Ceres. Je asi 40 km hluboká a stovky kilometrů široká. Mohla by tvořit značnou část podzemního světa planetky.

Zdroj: Youtube

O její přítomnosti napovídají krátery Cerealia Facula a Vinalia Faculae, jež se také v určitých místech lesknou. „Po dopadu meteoritu byla oblast roztavena. Vytvořil se tak dlouhověký rezervoár, do něhož solanka prosakuje na povrch,” říká astronomka Dawn Carol Raymond. 

www.earthsky.org, www.tucson.com, www.cs.wikipedia.org, www.dailymail.co.uk

Tagy Ahuna Mons David Williams Chris Russell Jupiter Kalifornská univerzita v Berkeley Los Angeles Mars NASA planetka Sluneční soustava