Nová pyramida

Vědci v Číně objevili naprosto úžasnou stavbu. V provincii Che-nan našli tisíce let starou pyramidu. Sice se podobá egyptským, je ale mnohem větší. 

Média ihned čínskou pyramidu, která byla nalezená během stavebních pracích v Čeng-čou v čínské provincii Che-nan, prohlásili za magickou. Důvodem je právě její podobnost pyramidám v Egyptě a fakt, že nikdo nechápe, jak se pyramida v Che-nanu objevila. 

Vědci nyní stavbu zkoumají, aby zjistili přesné stáří a další potřebné detaily. Cílem je zjistit i to, co bylo důvodem jejího postavení. 

Podle prvních odhadů se předpokládá, že pyramida v "egyptském stylu" může být stará více než 2 000 let. Pokud se tento fakt potvrdí, s velkou pravděpodobností patřila dynastii Chan.

V místě, kde došlo k objevení pyramidy, dříve stávala vesnice. Z důvodu stavby nového bytového komplexu však došlo k odsunu tamních obyvatel jinam. 

Součástí stavby je také hrobka ve tvaru půlválce. Nachází se v kopuli uvnitř pyramidy. Pyramida obsahuje také úzkou chodbičku a postavená byla směrem k východu. 

Větší než egyptská

Objev pyramidy není ničím, co by svět neznal. V Číně je však přece jen raritou. Ačkoliv se spekuluje, že nejstarší pyramidy vznikly právě zde, čínská vláda nic podobného nepotvrdila. I výzkum Velké čínské pyramidy ihned zakázala.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Přesto si však nalezená pyramida nese svou výjimečnost. Je totiž podle odhadů mnohem větší, než Velká pyramida v Gíze. „Velká čínská pyramida je tak velká, že Velká pyramida v Gíze oproti ní vypadá jako miniaturní monument," uvedl jeden z vědců zkoumající nález. 

Gigantické stavby si poprvé všiml americký pilot James Gaussman na konci 2. světové války. Krátce po přeletu nad městem Si-an, směrem na jihozápad, spatřil něco, co mu vyrazilo dech. 

Gaussman pyramidu zdokumentoval a zprávu předal svým nadřízeným. Ti však nález nijak neřešili a pyramida upadla na dlouhých 40 let v zapomnění. Až o desítky let později opět spatřila světlo světa, když spisovatel Brian Crowley zveřejnil její fotografii ve své knize.

O stavbě se zmínil i další člověk. Plukovník Maurice Sheehan v roce 1947 uvedl, že během přeletu čínského území spatřil z prostor svého letadla obří pyramidu. Sheehan dodal, že rozměry pyramidy odhadl v rozmezí 300 metrů na výšku a 450 metrů na každou stranu.

Pokud je Velká čínská pyramida skutečně větší než ta v Gíze, vědci se shodují, že možná přepíše dějiny všeho, co o pyramidách dosud víme.  Bohužel čínské úřady uvalily na informace ohledně archeologických výzkumů embatgo.

Zdroje: nypost.com, metro.co.uk, newsofthenewage.wordpress.com