Vědci stále zkoumají největší pyramidu, Velkou Chufuovu pyramidu v Gíze, v naději, že vydá svá další tajemství. Archeologové již desetiletí věří, že se v tomto starověkém divu skrývá ještě něco víc. I když už je to jen zřídka, občas se jim povede objevit nějakou ještě neprozkoumanou dutinu. Ale nových převratných objevů jsme se zatím nedočkali.

Nedávné zprávy pak naznačují, že v pyramidě byly objeveny železné dveře, což zvyšuje očekávání, že bude odhalený největší poklad historie.

Na nové a velmi populární video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Naději vědci vkládají v neinvazivní techniky

Doktor Zahi Hawass, renomovaný archeolog, věří, že poklady Chufua, faraona, pro kterého byla pyramida postavená, jsou stále ukryté uvnitř Velké pyramidy. Stavba stará 4 500 let je již po staletí předmětem intrik a fascinace. Cílem projektu ScanPyramids, který byl zahájený v posledních letech, je využít neinvazivní techniky k lepšímu pochopení struktury pyramidy a stavebních postupů.

V roce 2016 dosáhl projekt významného průlomu, když odhalil malou, dosud neznámou dutinu na severní stěně pyramidy. V následujícím roce byl oznámený další objev - "Velká prázdnota", třicetimetrový prostor nacházející se nad Velkou galerií. Tyto nálezy vnesly světlo do složitého interiéru pyramidy.

Spory trvají: Byla to hrobka nebo ne?

Doktor Hawass však naznačil, že je toho ještě více, co je třeba objevit. Myslí, že známé komory uvnitř pyramidy, včetně Chufuovy komnaty, nemusejí představovat úplný rozsah jejích tajemství. Domnívá se, že tyto komory byly postavené tak, aby zmátly případné zloděje, zatímco skutečná pohřební komora a Chufuovy poklady zůstávají nadále skryté.

Proti němu ale stojí názor těch, kteří jsou přesvědčení, že tato pyramida nikdy neměla být skutečnou hrobkou.

Probíhající výzkumy odhalily další podrobnosti o dříve objevené dutině, které naznačují možnost existence chodby zasahující nejméně pět metrů do pyramidy. Byla také přepočítána velikost "velké prázdnoty" na délku nejméně 40 metrů. Tato zjištění znovu oživují vzrušení kolem Velké pyramidy a zvyšují vyhlídky na odhalení jejích skrytých pokladů.

I když někteří odborníci zůstávají k významu těchto objevů skeptičtí, potenciál nových odhalení je podmanivý. Obnovení prací na projektu ScanPyramids je příslibem odhalení dalších tajemství ukrytých v jedné z nejstarších a nejpozoruhodnějších staveb světa.

Zda mohou být železné dveře klíčem k největšímu pokladu historie, ukáže jen čas a další zkoumání. V říši archeologie udržuje lákavé odhalování starověkých záhad pátrání při životě a pohání odhodlání odhalit tajemství ukrytá ve velkolepé Velké pyramidě.

Zdroje: www.express.co.uk/treasure-inside-great-pyramid, www.express.co.uk/scanpyramid, www.theguardian.com